środa, 7 grudnia 2016

Świetlicowe Dni Wróżb

„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze.”
Od dawien dawna, w noc świętego Andrzeja młode panny spotykały się, by razem uchylić rąbka tajemnicy  dotyczącej ich przyszłości. Panowie odchodzili ten dzień pełen magii w wigilię św. Katarzyny. Z biegiem czasu ich zwyczaj się zatarł i obecnie chłopcy i dziewczęta spotykają się razem w noc św. Andrzeja, aby dowiedzieć się, jaka czeka ich przyszłość.
Ostatnie dni minionego miesiąca w naszej szkole były niezwykle tajemnicze i magiczne. Od 28 do 30 listopada w świetlicy szkolnej w Lutowiskach zostały zorganizowane „Świetlicowe Dni Wróżb” pełne niespodzianek i atrakcji. Każdego dnia dla uczniów przygotowano po trzy wróżby .
W pierwszym dniu wróżb uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę tygodnia i zapoznani z polską tradycją wieczoru andrzejkowego wraz z obowiązującymi zwyczajami i wróżbami. Następnie rozpoczęły się wyczekiwane przez wszystkich wróżby. Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, jakie imię będzie nosił nasz przyszły wybranek/wybranka serca lub czyje marzenie spełni się – o tym informowały nas wyścigi bucików.
Drugi dzień rozpoczął się od poznania ciekawostek związanych z Andrzejkami. Przeglądanie prasy dla dzieci, czytanie tradycji andrzejkowych urozmaiciło uczniom ten dzień. Przygotowało ich to do kolejnych wróżb min. na dorosłe życie – uczniowie poznali zawody jakie być może będą wykonywać w przyszłości oraz wróżyli z drzewka szczęścia. Wróżba z monetą okazała się być nie lada wyzwaniem, szczególnie dla najmłodszych. Musieli się bardzo postarać, by moneta wpadła do miski z wodą.  
W trzecim dniu czekały na uczniów rozsypanki wyrazowe, krzyżówki i rebusy o tematyce andrzejkowej. Dopełnieniem tego dnia były wróżby z jabłkiem oraz butelką. Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie wosku na wodę przez dziurkę od klucza. Ta niespodzianka czekała na uczniów w naszej szkole ostatniego dnia, 30 listopada i okazała się być przysłowiową wisienką na torcie. Po wyłowieniu odpowiedniego odlewu wyłączono światło i zapalono lampki, a dzieci rozpoznawały kształty jego cieni. Atrakcja ta była ostatnią i zakończyła „Świetlicowe Dni Wróżb“. Każdy uczeń chętnie brał udział w zabawach przygotowanych przez wychowawczynię. Decyzje, których dokonywali uczniowie, pomogły im dowiedzieć się, co ich czeka w przyszłości.
Bardzo serdecznie dziękuję uczniom klasy VI Paulinie Takcz i Franciszkowi Zubel oraz nauczycielom pani Barbarze Sauć oraz Izabelii Jakubiec-Chyżyńskiej za pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia.
Jolanta Szylak
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza