środa, 7 grudnia 2016

Debata „Dopalacze kradną życie”

Dnia 25 października 2016 r. odbyła się policyjna debata zatytułowana „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa – Dopalacze Kradną Życie”, w której wzięli udział uczniowie ustrzyckich szkół, ale także uczniowie z naszego Gimnazjum w Lutowiskach – klasa I wraz Leszkiem Sirko. Młodzi ludzie dyskutowali o szkodliwości dopalaczy, jakie zagrożenia z sobą niosą oraz gdzie szukać pomocy.
Negatywne skutki zdrowotne i prawne związane z zażyciem dopalaczy przybliżyli młodzieży prelegenci z policji, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Sanepidu. Debata „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa - Dopalacze Kradną Życie”. Debata zorganizowana przez policję odbyła się w Ustrzyckim Domu Kultury w Ustrzykach Dolnych.
Problemy związane z negatywnym działaniem tzw. „nowych” czy „zastępczych” narkotyków, a po prostu dopalaczy, przybliżali: pedagog i psycholog z Poradni Psychologiczno-Wychowawczej w Ustrzykach Dolnych Renata Dobrowolska i Aleksandra Plamowska.
- „Dopalacze to substancje psychoaktywne, które wywołują różne reakcje organizmu. Są to nowego rodzaju narkotyki”.
Sprawy związane z odpowiedzialnością karną przedstawił mł. asp. Dariusz Szeliga, który zwrócił uwagę na konsekwencje prawne posiadania zabronionych narkotyków, dopalaczy i używek.
Dyskutując z przedstawicielami Sądu Rejonowego, Policji i Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej młodzi ludzie pytali nie tylko o konsekwencje prawne, ale zwracali szczególną uwagę na problemy moralne i zdrowotne. Wiele miejsca zajęła rozmowa o własnych postawach młodych wobec zagrożeń występujących w ich środowisku. Mottem stało się zawołanie: Czy jeśli wskażę nauczycielowi kolegę, koleżankę, która „bierze” to: czy jej pomogę?, a wśród kolegów nie zostanę ogłoszony „donosicielem”.
Uczestnicy spotkania obejrzeli też krótkie filmiki prezentujące tragiczne skutki zażywania dopalaczy. Jeden z nich wykonali uczniowie Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Ustrzykach Dolnych.
Spotkanie prowadziła st. sierż. szt. Aleksandra Wołoszyn-Kociuba, a gospodarzem debaty był nadkom. Piotr Mazur komendant i mł. insp. Ryszarda Czerenkiewicz z-ca komendanta Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych. W debacie uczestniczyli Joanna Turek sędzia Sądu Rejonowego w Lesku, Janina Sokołowska sekretarz Urzędu Miejskiego, mł. insp. Piotr Kluz i podkom. Monika Hędrzak z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Aleksandra Plamowska i Renata Dobrowolska z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, Renata Kaszycka i Maciej Flankowski z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologiczna i Anna Sydoryk szefowa Oddziału Rejonowego PCK w Ustrzykach Dolnych.

Opracowała: Edyta Pereślucha
2 komentarze:

  1. Bardzo fajnie, że w szczególności młodzież jest edukowana w tym zakresie gdyż to oni są najbardziej narażeni na narkotyki czy dopalacze. Dlatego gdy mamy w swoim kręgu osobę uzależnioną to zdecydowanie warto jest ją wysłać do ośrodka https://detoksfenix.pl/ na skuteczne leczenie.

    OdpowiedzUsuń