poniedziałek, 19 grudnia 2016

Projekt edukacyjny

„OD ZIARNA DO CHLEBA”
     W dawnych czasach pieczenie chleba było ciężką pracą. Ludzie wierzyli, że chleb jest darem Bożym, daje zdrowie, szczęście i dostatnie życie.  Chleb otaczany był szczególnym szacunkiem i czcią. Dziś bardzo często obserwujemy zanik szacunku do chleba i pracy ludzkiej. Widzimy jak chleb czy bułki są wyrzucane. Obserwując to negatywne zjawisko postanowiłam przypomnieć ile trudu i znoju potrzeba by powstał chleb – podstawa naszego codziennego pożywienia. Dlatego też wspólnie z uczniami klasy II b w październiku i listopadzie 2016 roku realizowaliśmy projekt edukacyjny „Od ziarenka do bochenka”
    Cele projektu to:
1. Zapoznanie z kolejnymi etapami produkcji chleba / bułek.
2. Zapoznanie z różnymi gatunkami pieczywa.
3. Zapoznanie z zawodami: rolnik, młynarz, piekarz.
4. Rozwijanie umiejętności wyrabiania ciasta na bułki i pizzę.
5. Kształtowanie umiejętności zgodnej współpracy w zespole.
6. Dbanie o ład i porządek podczas pracy, kształtowanie nawyku porządkowania swoich miejsc pracy.
7. Wdrażanie dzieci do szanowania pieczywa.
8. Uświadomienie dzieciom, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza, piekarza.
     W ramach realizacji projektu uczniowie  zapoznali się z jego założeniami, poznali co mówi o chlebie literatura i sztuka dziecięca. Odbyli wycieczkę  do Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych gdzie poznali historię  młynarstwa, zwiedzili ekspozycję związaną ze wsią i rolnictwem oraz dowiedzieli się jak dawniej powstawała mąka. Następnie najpierw teoretycznie, a później praktycznie podczas wizyty w  gospodarstwie  agroturystycznym „Rusinowa Polana” w Dwerniku,  poznali proces wytwarzania pieczywa.    Podczas warsztatów prowadzonych przez Izabelę i Andrzeja Rusinów– dzieci upiekły  bułki i pizzę.
   Dzięki zdobytej wiedzy i osobistemu zaangażowaniu w upieczenie bułek i pizzy dzieci lepiej zrozumiały jak wielką wartością jest chleb, ile potrzeba pracy by powstał oraz to, że należy go szanować, ponieważ na świecie jest wielu głodnych ludzi.


Projekt  opracowany i zrealizowany  przez  – p. Martę Polechońską







Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza