wtorek, 26 kwietnia 2016

Projekt edukacyjny „ Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”W miesiącach od grudnia do marca 2016r. w Szkole Podstawowej realizowany był projekt edukacyjny „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”. W projekcie uczestniczyli uczniowie klas I-III. 
Głównymi celami projektu było:
-organizowanie akcji dokarmiania zwierząt zimą,
-uświadomienie konieczności dokarmiania ptaków w okresie zimy. 
         W ramach tego projektu została nawiązana współpraca z Nadleśnictwem w Lutowiskach, w Stuposianach. Realizację naszych celów zaczęliśmy od zaproszenia do naszej szkoły przedstawiciela  Nadleśnictwa ze Stuposian. Przyjechała do nas  pani Ewelina Baran, która przedstawiła uczniom  prezentację multimedialną na temat dokarmiania ptaków zimą i  opowiedziała ciekawostki dotyczące ich życia. Zainteresowanie uczniów tym tematem było bardzo duże. Zgromadzone dzieci  zadawały gościowi wiele ciekawych pytań.  
W grudniu uczniowie klas I-III otrzymali od Nadleśnictwa Stuposiany gotowe zestawy elementów na karmniki, które wykonali w  grupach na zajęciach technicznych. Dzięki panu konserwatorowi założono „Ptasią stołówkę” na parapetach za oknami klas I-III. Nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany przekazały karmę  i dzięki temu dzieci całą zimę systematycznie dokarmiały ptaki  i obserwowały, jakie gatunki przylatują do karmników.
W styczniu uczniowie z klas I-III wraz z wychowawcami udali się do Smolnika na wycieczkę do lasu. Na spotkanie dzieciom wyszli pracownicy z Nadleśnictwa Lutowiska pani Marta Ziemniewicz i pan Janusz Karnat.  Następnie dzieci udały się w głąb lasu na polanę, gdzie z bliska mogły obserwować paśnik wypełniony smakołykami dla leśnych zwierząt. Widziały również wybiegające z lasu sarny oraz  oglądały ich tropy na śniegu. Zajęcia edukacyjne poprowadziła pani Marta Ziemniewicz, która w ciekawy sposób opowiadała o dokarmianiu zwierząt leśnych przez leśników. Wycieczka zakończyła się  ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasek.
W ramach projektu ogłoszono konkurs plastyczny „Pomagam zwierzętom zimą”. Uczniowie w dowolnej technice plastycznej wykonali konkursowe prace w których przedstawili, jak pomagają zwierzętom w zimie.
Ewaluacją projektu był drużynowy konkurs wiedzy „Przyjaciel zwierząt”.   W konkursie wzięło udział siedem zespołów. Drużyny składały się z czterech uczestników. W skład drużyn wchodzili uczniowie z klasy Ia, Ib, II i III. Zwycięskie  i wyróżnione drużyny otrzymały upominki, a laureaci konkursu plastycznego pamiątkowe dyplomy i nagrody.
                             

   Koordynatorzy projektu: Lidia Tkacz i Barbara Sauć
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza