środa, 20 kwietnia 2016

Pierwszy Dzień Wiosny

           I Dzień Wiosny jest to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Szczególnie zimą, kiedy szarość za oknem daje się we znaki, a resztki śniegu przypominają o swoim istnieniu. Budząca się do życia przyroda przypomina o nadejściu nowej pory roku. Wszyscy szczególnie jej wyczekujemy, gdyż zwiastuje ciepło i słoneczko J Oficjalnie za pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uważany jest  dzień 21 marca. Ta astronomiczna zaczyna się w momencie, gdy Słońce przekracza równik. Jest to moment zwany przez astronomów równonocą wiosenną i przeważnie ma  miejsce około 20 marca
Pierwszy dzień nowej pory roku najbardziej podoba się uczniom i studentom. Dla nich jest to czas nieobecności na zajęciach, który przyjął się do kanonu szkolnych obowiązków. Często szkoły organizują w tym dniu takie zajęcia, aby zachęcić uczniów do przyjścia w mury szkoły. Coraz rzadziej młodzież decyduje się na wagary. Co zatem uczniowie robią 21 marca? Organizują sobie zajęcia w porozumieniu z wychowawcami. Żeby tradycji stało się zadość w tym dniu organizowane są wycieczki, apele i innego rodzaju happeningi. Czyli wszystko co przełamie codzienną szkolną rutynę, a jednocześnie nie pozostawi śladów w postaci obniżonej oceny z zachowania.
Tego dnia uczniowie kl. II Gimnazjum wraz z wychowawczynią Panią Edytą Pereśluchą wybrali się na „legalne wagary”. Podczas pierwszej lekcji dobrani w kilkuosobowe 3 grupy rysowali swój wizerunek Pani Wiosny. Dzieła wyszły bardzo oryginalne i zawisły na gazetce na korytarzu gimnazjalnym. Następnie opuścili mury szkolne i wyszli „pooddychać świeżym powietrzem”. Tradycyjnej Marzanny nie topili, ale mimo wszystko dobrze się bawili. Najpierw pospacerowali, później pobiegali po boisku w tzw. berka, a w rzeczce odbyło się „podaj dalej”. Niektórzy czytali, inni grali w karty, a potem wszyscy wrócili do szkoły na tradycyjne lekcje.
Edyta Pereślucha

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza