poniedziałek, 21 stycznia 2013

Spotkanie opłatkowe


Grudzień to magiczny miesiąc. Wszyscy myślą o Mikołaju i nadchodzących świętach. W kościele Zachodu Wigilia Bożego Narodzenia obchodzona jest 24 grudnia, natomiast w kościołach wschodnich – greckokatolickim i prawosławnym 6 stycznia, gdyż oba wyznania posługują się kalendarzem juliańskim.
Z okazji świąt w Zespole Szkół  w Lutowiskach uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nie mieli wszystkich lekcji, ale obchodzili uroczyste wigilie. We wszystkich klasach zostały ubrane choinki, a także na korytarzu i przed budynkiem szkoły. Cała szkoła była pięknie ustrojona. Tego wyjątkowego dnia na początek wszyscy obejrzeli jasełka – przedstawienie bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów klasy VI oraz wychowawcę Pana Przemysława Nowaka. Podczas odświętnej akademii odbyło się wręczenie nagród i dyplomów za udział w różnorodnych konkursach. Na zakończenie wszystkie klasy spotkały się na uroczystych Wigiliach wraz z wychowawcami i rodzicami, aby wspólnie odczytać fragment Pisma Świętego, podzielić się opłatkiem i pośpiewać kolędy. Na stołach tego dnia królowały tradycyjne potrawy: barszcz z uszkami, pierogi ruskie, z kapustą, z kaszą, ryby, kutia, sałatki i ciasta. Apetyt dopisywał wszystkim, zwłaszcza najmłodszym. Na Wigilie przybyli również rodzice, jak i zaproszeni goście.
Uroczyste spotkanie opłatkowe odbyło się również wśród uczniów Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum, którzy wraz z opiekunem Panią Edytą Pereślucha przygotowali świąteczne stroiki oraz dzwoneczki bożonarodzeniowe z masy solnej dla swoich nauczycieli. Przypomnieli również przepiękne polskie kolędy, w tradycyjnych aranżacjach. Pod koniec dnia spotkali się również nauczyciele i pracownicy szkoły, aby złożyć sobie życzenia z okazji świąt i nadchodzącego Nowego Roku 2013.

Niech się spełnią świąteczne życzenia,
te łatwe i trudne do spełnienia.
Niech się spełnią te duże i te małe,
te mówione głośno lub wcale.
Niech się spełnią te wszystkie krok po kroku,
niech się spełnią w Nowym Roku!
Opiekun Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum Edyta Pereślucha
Uczniowie Maciej Skuza, Wojciech Pełdiak

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza