piątek, 4 stycznia 2013

Andrzejkowe wróżby w klasie V


Andrzejki  to Dzień Świętego Andrzeja Apostoła, najhuczniej świętowany w Szkocji, w kraju, którego św. Andrzej jest patronem. W Polsce tego dnia, wróży się przyszłość, szczególnie miłosną.
Klasa V szkoły podstawowej tego dnia „30 listopada” również chciała poznać swoją przyszłość. Uczennice Joanna Kosmecka i Kornelia Pietrzyk przygotowały wiele ciekawych i atrakcyjnych wróżb andrzejkowych.
Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie roztopionego wosku na wodę. Wosk można lać bezpośrednio lub przez dziurkę np. w kluczu. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub kształtu cienia rzucanego przez nią przewidujemy przyszłość lejącego. Większość wróżb ma na celu przepowiedzenie, która z panien pierwsza wyjdzie za mąż. Innym sposobem wywróżenia szybkiego zamążpójścia jest zabawa z butami. Dziewczęta i chłopcy ustawiają buty z lewej nogi, jeden za drugim w pokoju po czym ostatni przestawiają na początek tak długo, aż pierwszy but nie dotknie progu. Dziewczyna i chłopiec, których but pierwszy dotknie progu, będzie parą. Aby wróżby się sprawdziły w niektórych rejonach Polski panny przez całą noc pościły po czym wieczorem zjadały słonego śledzia i bez popijania kładły się spać z męskimi spodniami pod poduszką. W tę noc miał im się przyśnić przyszły mąż. Inne wróżby andrzejkowe, to na przykład wróżenie z obierki: należy obrać jabłko tak, żeby powstała jedna obierka po czym rzucić ją za siebie, kształt obierki ma oznaczać pierwszą literę imienia przyszłego męża. Można też położyć pod trzy filiżanki monetę, obrączkę, listek, czwartą zostawiając pustą. Po przemieszaniu filiżanek wybieramy jedną z nich i jeśli trafiliśmy na monetę wróży to bogactwo, obrączka przepowiada zamążpójście, listek-miłość zaś pusta filiżanka oznacza, że w nowym roku nie wydarzy się nic nowego.
Miło było się pobawić, by wyciszyć się przed Adwentem, a po cichu marzyć o KARNAWALE J

Przysłowia związane ze Świętym Andrzejem:
  • Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
  • Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
  • Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
  • Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
  • Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
  • Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście
Edyta Pereślucha


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza