poniedziałek, 21 stycznia 2013

Spotkanie opłatkowe nauczycieli


Wigilia Bożego Narodzenia w tradycji chrześcijańskiej poprzedza święta Bożego Narodzenia, a kończy czas adwentu. Tradycyjna wieczerza rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej. W polskiej tradycji kolację rozpoczyna się modlitwą z czytaniem fragmentu  Ewangelii według Świętego Łukasza lub Mateusza dotyczącą narodzin Jezusa. Następnie zebrani łamią się opłatkiem, składając sobie życzenia. Na stole przykrytym białym obrusem kładzie się sianko i ustawia dodatkowe nakrycie dla nieoczekiwanego gościa. W zależności od regionu pojawia się 12 potraw: barszcz z uszkami, żur biały lub zupa grzybowa, kapusta z grochem, ryby smażone lub w galarecie, pierogi ruskie, z kapustą, z kaszą, kutia i kompot z suszu.
Z okazji świąt w Zespole Szkół  w Lutowiskach uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum obchodzili uroczyste wigilie. Na początek wszyscy obejrzeli Jasełka, natomiast później spotkali się na uroczystych Wigiliach wraz z wychowawcami i rodzicami.
Pod koniec dnia spotkali się również nauczyciele i pracownicy szkoły, aby złożyć sobie życzenia z okazji świąt i nadchodzącego Nowego Roku 2013.
Tradycyjnie jak co roku
sypią się życzenia wokół,
większość życzy świąt obfitych
i prezentów znakomitych,
a ja życzę, moi mili,
byście święta te spędzili
tak jak każdy sobie marzy.
Może cicho bez hałasu
idąc na spacer gdzieś do lasu,
może w gronie swoich bliskich
jedząc karpia z jednej miski,
może gdzieś tam w ciepłym kraju
czując się jak Adam w raju,
może lepiąc gdzieś bałwana,
jeśli śniegu coś napada. :-)
Edyta Pereślucha

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza