poniedziałek, 11 marca 2019

Wojewódzki Turniej Pojazdów Zasilanych Wodą.

Jak zbudować niezwykły pojazd, który pojedzie na litrze czystej wody jak najdalej i jak najszybciej? Jak kreatywnie i skutecznie wykorzystać zamianę energii potencjalnej na mechaniczną, by zdystansować konkurencję, a maszyna nie wyższa, niż 1 metr jechała prosto do celu?
Na te i wiele innych, konstrukcyjnych zagadek należało znaleźć rozwiązania, by wziąć udział w IV edycji Wojewódzkiego Turnieju Pojazdów Zasilanych Wodą, która odbyła się 28 lutego 2019 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Sanoku.
W tym roku turniej cieszył się jeszcze większym zainteresowaniem, niż w latach poprzednich, zwłaszcza, że został zarejestrowany na stronie KURATORIUM OŚWIATY w Rzeszowie, co gwarantuje możliwość uzyskania dodatkowych punktów przy ubieganiu się o przyjęcie do szkoły średniej w postępowaniu rekrutacyjnym.
W konkursie wzięły udział trzy drużyny z Zespołu Szkół w Lutowiskach. 
Czwarte miejsce zajęła drużyna „ AQUA TEAM” w składzie Przemysław Kuzar i Zofia Kuzar.
Ósme miejsce zajęły drużyny „HUMANY” w składzie Jagoda Dopart i Wiktoria Suszek oraz 
„STOE SINN” w składzie Igor Stanisławski i Patryk Tkacz.
Wyjątkową kreatywnością wykazała się drużyna „Humany” z Gimnazjum w Lutowiskach. Zbudowany przez Jagodę Dopart i Wiktorię Suszek pojazd wyróżniał się nie tylko pięknym różowym kolorem ale 
i nowatorskim rozwiązaniem, który wywołał ogromne zainteresowanie. To pierwsza i jedyna do tej pory konstrukcja, w której do napędu wykorzystano turbinę oraz przekładnię pasową. Pomysłowość dziewczyn i ich zupełnie inne podejście do problemu zasługują jak najbardziej na słowa pochwały
i uznania- komentuje pomysłodawca tegorocznego turnieju Marek Chimiak, nauczyciel przedmiotów zawodowych w „Mechaniku”.
Konkursy, takie jak ten, pozwalają nie tylko zainteresować młodzież techniką, uczą też samodzielnego myślenia, poszukiwania nowych rozwiązań, pozwalają odkryć nie tylko drzemiący w młodych ludziach potencjał, lecz także rozwinąć skrzydła technicznej wyobraźni. 
Organizatorzy zapraszają znów za rok.
Opiekun: Elżbieta Szylak
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza