czwartek, 7 marca 2019

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych,

1 marca po raz kolejny obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poświęcony pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Za walkę o wolną Polskę z okupantem sowieckim i reżimem komunistycznym płacili oni niejednokrotnie najwyższą cenę – cenę swojego życia. Ci, którzy przeżyli, byli więzieni, represjonowani przez komunistyczne władze i bezpiekę. Uchwalony w 2011 roku przez Sejm RP Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stał się symbolicznym początkiem przywracania im należnego miejsca w panteonie narodowej pamięci.
W Zespole Szkół w Lutowiskach odbył się apel, poświęcony Żołnierzom Wyklętym. W krótkich, żołnierskich słowach zaprezentowano sylwetki kilkorga z nich, odśpiewano pieśni, przygotowane na tę okazję przez opiekuna chóru. Wśród występujących znaleźli się uczniowie klasy VIII, V, VIIa, III SP.
Aby upamiętnić Żołnierzy wyklętych, organizowany jest Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod nazwą „Tropem Wilczym”. 3 marca 2019 roku była to już siódma edycja biegu, organizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja.
Ideą tego projektu jest: oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 – 196 w obrębie przedwojennych granic RP, popularyzacja wiedzy na ten temat, oraz promocja biegania jako formy rodzinnego spędzania wolnego czasu i zachęcanie do zdrowego stylu życia i uprawiania sportu.
W Polanie odbył się II Bieg Wilczym Tropem, organizowany przez tamtejszą Szkołę Podstawową. Uczeń naszej Szkoły, Filip Goszczurny, zdobył złoty medal w kategorii dzieci i młodzież szkolna na dystansie 1963 m. Gratulujemy!
Odpowiedzialni za apel nauczyciele: Elżbieta Szylak, Piotr Florek, Izabela Jakubiec - Chyżyńska

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza