wtorek, 19 stycznia 2016

Znowu sprzątamy, My się nie damy

Już po raz 22 – ty w całej Polsce odbyła się akcja „Sprzątanie Świata 2015”. Hasło tegorocznej akcji, które widniało na wszystkich plakatach to „Wyprawa – poprawa”. Tym razem akcja zachęcała wszystkich do refleksji nad środowiskiem w trakcie przebywania na łonie natury, wypoczynku czy urlopie. Organizatorom zależało na tym, aby każdy człowiek zastanowił się nad swoim oddziaływaniem na przyrodę. Zwrócono uwagę na to w jaki sposób każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Fundacji Nasza Ziemia (koordynator akcji) wskazuje, iż poza obowiązkami mamy również prawa, a jednym z nich jest prawo do tego, aby domagać się rozwiązywania przez gminy takich problemów jak np. dzikie wysypiska śmieci itp. Do tego potrzeba chęci, wiedzy oraz współuczestniczenia w działaniach podejmowanych dla czystego środowiska.
Finał działań „Sprzątania świata 2015” z apelem o odpowiedzialność i uwagę, jak już od ponad 20 lat, odbywał się w trzeci weekend września.
W Polsce Sprzątanie Świata przeprowadza się od 1994 roku. Po raz kolejny w akcji 2.10.20156 roku uczestniczyły dzieci i młodzież z Zespołu Szkół  w Lutowiskach. Tegoroczna akcja odbyła się pod regionalnym hasłem „SPRZĄTAMY BIESZCZADY”. Nie obyło się bez zaprzyjaźnionych instytucji. Nadleśnictwo Lutowiska przygotowało worki i rękawiczki. Urząd Gminy Lutowiska zorganizował transport. Natomiast Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej zajął się wywozem zebranych śmieci i nieczystości.
             Dzieci z klas 0 – I – II i  III Szkoły Podstawowej sprzątały tereny przy szkole. Uczniowie z klas IV, V, VI sprzątały Lutowiska, natomiast klasy gimnazjalne oczyszczały z nieczystości pobliskie miejscowości: Nasiczne, Dwernik, Zatwarnicę, Chmiel, Smolnik. W akcji brało udział ok. 170 uczniów wraz z wychowawcami. Zebrano z wielkim zaangażowaniem około 2400 litrów śmieci.
Koordynatorem akcji była Pani Małgorzata Tkacz wraz z Panią Edytą Pereśluchą oraz Przedstawicielem Nadleśnictwa Lutowiska Panem, Januszem Karnatem, który jak zwykle na początek dnia zaapelował do uczniów o dbanie o nasze piękne Bieszczady i wzorowe zbieranie śmieci.
Podczas sprzątania dzieci układały rymowanki „My nie śmiecimy, tylko czyścimy”, „Podnieś swój brud, zobaczysz cud”, „Znowu sprzątamy, My się nie damy”. itp.
W nagrodę za ciężką i niezbyt wdzięczną pracę Nadleśnictwo Lutowiska przygotowało wspaniałe ognisko z kiełbaskami. Uczniowie byli bardzo zadowoleni i pytali kiedy następny raz mogą to powtórzyć. Oczywiście ognisko, gdyż zgodnie twierdzą, iż śmieci powinno być coraz mniej. Miejmy nadzieję, że w przyszłości wyrosną z nich prawdziwi ekolodzy chroniący naszą planetę.


Edyta Pereślucha
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza