środa, 15 października 2014

Sprzątanie Świata

Już po raz 21 – ty w całej Polsce odbyła się akcja „Sprzątanie Świata 2014”. Hasło tegorocznej akcji, które widniało na wszystkich plakatach to „Turysto! Szanuj Środowisko!”. Tym razem akcja zachęcała wszystkich do refleksji nad środowiskiem w trakcie przebywania na łonie natury, wypoczynku czy urlopie. Organizatorom zależało na tym, aby każdy człowiek zastanowił się nad swoim oddziaływaniem na przyrodę.
W tym roku termin ogólnoświatowej akcji „Clean up the Word” przypadał na dużo wcześniej, gdyż od końca kwietnia – razem z majówką rozpoczyna się w Polsce sezon urlopowy, dlatego był to najlepszy i najwłaściwszy moment na rozpoczęcie dyskusji o turystyce odpowiedzialnej, czyli takiej, która w jak najmniejszym stopniu szkodzi środowisku i przyczynia się do rozwoju lokalnego. Finał działań „Sprzątania świata 2014” z apelem o odpowiedzialną turystykę odbył się tradycyjnie, jak już od ponad 20 lat, w trzeci weekend września. W ramach tegorocznego, Sprzątania świata powstał również Poradnik turystyczny, w którym znajdą się informacje o zasadach, którymi należy się kierować podczas wypoczynku czy urlopu, aby ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko. Poradniki można było znaleźć w punktach informacji turystycznej, schroniskach młodzieżowych i podczas wakacyjnych imprez, w całej Polsce, a także zamówić w biurze Fundacji Nasza Ziemia (koordynator akcji).
W Polsce Sprzątanie Świata przeprowadza się od 1994 roku. Po raz kolejny 29 września 2014 roku w akcji uczestniczyły dzieci i młodzież z Zespołu Szkół  w Lutowiskach. Nie obyło się bez zaprzyjaźnionych instytucji. Nadleśnictwo Lutowiska przygotowało worki i rękawiczki. Urząd Gminy Lutowiska zorganizował transport. Natomiast Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej zajął się wywozem zebranych śmieci i nieczystości.
             Dzieci z klas 0 – I – II i  III Szkoły Podstawowej sprzątały tereny przy szkole. Uczniowie z klas IV, V, VI sprzątały Lutowiska, natomiast klasy gimnazjalne oczyszczały z nieczystości pobliskie miejscowości: Nasiczne, Dwernik, Zatwarnicę, Chmiel, Smolnik. W akcji brało udział ok. 180 uczniów wraz z wychowawcami. Zebrano z wielkim zaangażowaniem około 2500 litrów śmieci.
Podczas sprzątania dzieci układały rymowanki „My nie śmiecimy, tylko czyścimy”, „Podnieś swój brud, zobaczysz cud”, „Znowu sprzątamy, My się nie damy”. itp.
W nagrodę za ciężką i niezbyt wdzięczną pracę Nadleśnictwo Lutowiska przygotowało podczas pasowania na gimnazjalistę wspaniałe ognisko z kiełbaskami dla najstarszych uczniów (natomiast dla wszystkich innych pilnie sprzątających, nagrodą będzie Dzień Lasu przygotowywany tradycyjnie bliżej wakacji w czerwcu). Uczniowie byli bardzo zadowoleni i pytali kiedy następny raz mogą to powtórzyć. Oczywiście ognisko, gdyż zgodnie twierdzą, iż śmieci powinno być coraz mniej. Miejmy nadzieję, że w przyszłości wyrosną z nich prawdziwi ekolodzy chroniący naszą planetę.


Edyta PereśluchaBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza