piątek, 8 maja 2015

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie.
W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Tradycją jest finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest bardzo ważna. Festyn ma charakter interdyscyplinarny, podczas jego trwania prezentują się samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, wyższe uczelnie, jednostki Lasów Państwowych i wiele organizacji pozarządowych. Podczas festynu prezentują się polskie parki narodowe, wraz ze swoją ofertą przyrodniczą, edukacyjną i turystyczną.

Nadleśnictwo w Lutowiskach jak co roku pomaga Gimnazjum w Lutowiskach i wraz z Urzędem Gminy w Lutowiskach współorganizują Dzień Ziemi. Nie polega on jednak ani na zabawie, ani na konkursach, ale na ciężkiej pracy. W tym roku Dzień Ziemi zaplanowano na 30 kwietnia 2015 roku. Tego dnia uczniowie zebrali się o godzinie 8.10 na porannym apelu, który poprowadził Pan Janusz Karnat (Przedstawiciel Nadleśnictwa w Lutowiskach) i każda z klas dostała region, który bezwzględnie należało oczyścić ze wszelkich odpadów, zanieczyszczeń i śmieci. Uczniowie otrzymali worki oraz ochronne rękawice. Sprzątanie odbywało się według następującego harmonogramu:

GRAFIK PRAC NA DZIEŃ ZIEMI 2015 – dnia 30.04.2015 r.:

I TRASA – kl. I – 12 osób (Elżbieta Szylak) – Siodełko Lutowiska – Smolnik (do Wilczej Jamy)
II TRASA – kl. I – 14 osób (Edyta Pereślucha) Skorodne – szkoła Lutowiska
III TRASA – kl. III – 10 osób (Małgorzata Tkacz) – pocz. Zatwarnicy Jawornik, Zatwarnica szkoła – tablica Chmiel
IV TRASA – kl. III – 10 osób (Barbara Winiarska) – Nasiczne przystanek – Dwernik blaszak
V  TRASA – kl. II  – 12 osób (Małgorzata Fedorowicz) – Dwernik blaszak – Smolnik – Smolnik cerkiew,
VI TRASA – kl. II – 12 osób   (Leszek Sirko) pocz. Tablica Chmiel – Dwernik blaszak

Program dnia:
  1. Zbiórka na parkingu przy szkole o godz. 8.10.
  2. Sprzątanie przewidziane od godz. 8.15 do 12.00 lub 13.00.
  3. Ognisko przygotowane przez Nadleśnictwo Lutowiska w ramach podsumowania współpracy w roku szkolnym 2014/2015 odbędzie się w czerwcu z okazji Dnia Lasu.
  4. Worki na śmieci oraz rękawiczki (sponsor Nadleśnictwo Lutowiska) wychowawcy odbiorą w dzień zbiórki na parkingu u Pana Janusza Karnata.
  5. Worki ze śmieciami pozostawiamy w widocznym miejscu przy drodze głównej.
  6. Worki ze śmieciami odebrane zostaną przez pracowników Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej.
  7. Dowóz uczniów na miejsce rozpoczęcia akcji Dzień Ziemi – zbiórki odpadów (sponsor Urząd Gminy Lutowiska) odbywał się będzie samochodami gminnymi (kierowca Pan Ryszard Grzegorz oraz Pan Józef Bochnik) oraz samochodami Nadleśnictwa Lutowiska.
  8. Powrót do szkoły ok. godz. 13.00 transportem Nadleśnictwa Lutowiska.

             Prosimy o zaangażowane i sumienną pracę, „gdyż Ziemię mamy tylko jedną”.
Organizatorzy:
Marta Polechońska (Dyrektor ZS Lutowiska)
Janusz Karnat (Przedstawiciel Nadleśnictwa Lutowiska)
Edyta Pereślucha (Zespół Szkół Lutowiska)
                                                                 
W całej akcji brało udział ok. 70 osób. Uczniowie z opiekunami przeszli wiele kilometrów, ale sami twierdzą, że robią to również dla siebie i oni także chcą żyć w czystym, zdrowym i zadbanym środowisku. Wspólnie uzbierano ok. 59 worków – 120 litrowych, a dodatkowo 10 worków puszek. Łącznie jest to ok. 7 000 litrów.
Dzień Ziemi obchodzony w szkołach nie sprowadza się obecnie tylko do wykonanie przez uczniów gazetek okolicznościowych i do udziału w apelu szkolnym czy akademii. W dobie globalizacji szkoły odgrywają ważną rolę w uświadamianiu młodemu pokoleniu jak nawet niewielka zmiana codziennych nawyków i funkcjonowania instytucji i gospodarstw domowych może oddziaływać na nasze wydatki, a równocześnie na życie ludzi w innych  krajach.
W obecnym roku szkolnym 2014/2015 ilość śmieci i odpadów zdziwiła uczniów, nauczycieli i przedstawicieli Nadleśnictwa. Wiosenna ładna pogoda pomogła w dokładnym oczyszczeniu terenów. Uczniowie zostawiali worki co kilka kroków, a w niektórych miejscach stali ok. 20 minut, aby wszystko dobrze posprzątać. Oczywiście najgorzej było w przydrożnych rowach. Poprzednie lata wykazywały poprawę, jednak porządki wiosenne, po długiej bieszczadzkiej zimie, pokazują, iż tego typu akcje są bardzo potrzebne.
Dzień Ziemi jest bardzo ważnym dniem w roku, ponieważ przypomina nam o wartości naszej planety.
                                                                        Koordynator akcji Dzień Ziemi 2015
                                                                                       Edyta Pereślucha


Oficjalne podziękowanie ze strony: http://www.dzienziemi.org.pl/2015/index.phpBrak komentarzy:

Prześlij komentarz