czwartek, 16 maja 2013

Młode Bieszczady w Lutowiskach


Zespół Szkół Gimnazjum w Lutowiskach uczestniczy wraz z innymi 18 szkołami w projekcie pt. „Młode Bieszczady” realizowanym przez Fundację Bieszczadzką, który  finansowany jest w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Grantu Blokowego Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy. Jest to dwuletni projekt skierowany do Samorządów Uczniowskich Gimnazjów oraz ich opiekunów. Celem projektu jest zaangażowanie młodzieży i rozwój samorządności. Na początku w soboty odbywały się szkolenia przeprowadzane w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku dla opiekunów samorządów, następnie przeszkolona została także młodzież.
12 uczniów aktywnie działających w Samorządzie Uczniowskim Gimnazjum w Lutowiskach wraz z opiekunem samorządu Panią Edytą Pereśluchą w ramach projektu „Młode Bieszczady” wzięło udział w wyjazdowych weekendowych warsztatach, najpierw w Olszanicy w dniach 15 – 16 – 17 marca 2013 roku, kolejno w Orelcu w dniach 19 – 20 – 21 kwietnia 2013 roku. Uczniowie z Lutowisk połączeni zostali wraz z dwoma szkołami Gimnazjum z Czarnej i Gimnazjum z Leska.
Zamieszkiwali w pięknym, kameralnym gospodarstwie Zagrodzie Magija w miejscowości Orelec u Państwa Magdy i Janusza Demkowicz i pod okiem wyborowo dobranej kadry szkolili swoje umiejętności uczniowie tj. Maciej Skuza, Wojciech Pełdiak, Barbara Tkacz, Gabriela Krupa, Dagmara Gawle, Anna Lidke, Anna Kubicka, Patrycja Roszczak, Aleksandra Remiszewska, Iwona Kołomyja, Katarzyna Sopata oraz Adriana Filus.
Młodzież przybyła na warsztaty mogła poznać przykłady dobrych praktyk pracy w samorządzie uczniowskim, a także wolontariatu. Odbyły się również spotkania artystyczne. Uczniowie poznali technikę zdobniczą polegającą na przyklejaniu papieru do odpowiednio spreparowanej powierzchni (np. drewna, metalu, szkła, plastiku, ceramiki) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej zwaną dekupażem (decoupage), a także wykonywali cieniutkie rureczki z gazet, które kolejno zamieniały się w kosze czy donice.
Warsztaty okazały się bardzo owocne. Powstało na nich dużo ciekawych i interesujących materiałów, a zdobyta wiedza przyda się nie tylko w chwili obecnej, ale też w przyszłości.
Zajęcia służyły oprócz nauki także integracji, ale zacieśnianie więzi koleżeńskich dokonywało się również podczas wspólnych zabaw, gry w siatkówkę, wieczornych ogniskach przy dźwiękach gitary i śpiewanych piosenkach.
Uczniowie z Zespołu Szkół uczestniczący w projekcie wraz z Panią Barbarą Winiarską prowadzą przy stronie internetowej szkoły http://szkolalutowiska.blogspot.com/ podstronę dotyczącą działań i aktywności Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum http://szkolalutowiska.blogspot.com/2012/11/samorzad-uczniowski-gimnazjum.html, na której można się dowiedzieć o aktualnych działaniach uczniów. Swoje działania publikują także w prowadzonym przez Fundację Biuletynie Grupy Partnerskiej Zielone Bieszczady.    

Opiekun Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum Edyta Pereślucha
Uczniowie Maciej Skuza, Wojciech PełdiakVN:F [1.9.22_1171]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz