czwartek, 16 maja 2013

Dzień Ziemi


Dzień Ziemi jest to święto obchodzone w Polsce od 1990 roku, finał na Polu Mokotowskim w Warszawie gromadzi tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest bliska. Uczestnikami festynu są głównie rodziny, ale też dzieci i młodzież szkolna, której można każdorazowo przekazać cenne informacje ekologiczne.
Nadleśnictwo w Lutowiskach jak co roku pomaga Zespołowi Szkół w Lutowiskach i wraz z Urzędem Gminy w Lutowiskach współorganizują Dzień Ziemi. Nie polega on jednak ani na zabawie, ani na konkursach, ale na ciężkiej pracy. W tym roku 2013 Dzień Ziemi zaplanowano na 22 kwietnia 2013 roku. Tego dnia uczniowie zebrali się o godzinie 8.10 na porannym apelu, który poprowadził Pan Janusz Karnat (Przedstawiciel Nadleśnictwa w Lutowiskach) i każda z klas dostała region, który bezwzględnie należało oczyścić ze wszelkich odpadów, zanieczyszczeń i śmieci. Uczniowie otrzymali worki oraz ochronne rękawice. Sprzątanie odbywało się według wcześniej ustalonego harmonogramu. Brały w nim udział kl. V wraz z wychowawcą Panem Leszkiem Sirko, kl. I gimnazjum wraz z wychowawczynią Panią Małgorzatą Tkacz, kl. II gimnazjum wraz z wychowawczynią Panią Kamilą Trybułą oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Lutowiska.
akcji brało udział ok. 80 osób. Uczniowie z opiekunami przeszli wiele kilometrów, ale sami twierdzą, że robią to również dla siebie i oni także chcą żyć w czystym, zdrowym i zadbanym środowisku. Wspólnie uzbierano ok. 54 worków – 120 litrowych, a dodatkowo 10 worków puszek. Łącznie jest to ok. 6 000 litrów. Worki ustawiano w dobrze widocznych miejscach przy drodze, a odbiorem ich zajęli się pracownicy Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej. Dowóz uczniów do miejsc zbiórek zapewnił Urząd Gminy Lutowiska.
Dzień Ziemi obchodzony w szkołach nie sprowadza się obecnie tylko do wykonanie przez uczniów gazetek okolicznościowych i do udziału w apelu szkolnym czy akademii. W dobie globalizacji szkoły odgrywają ważną rolę w uświadamianiu młodemu pokoleniu jak nawet niewielka zmiana codziennych nawyków i funkcjonowania instytucji i gospodarstw domowych może oddziaływać na nasze wydatki, a równocześnie na życie ludzi w innych  krajach.
W obecnym roku szkolnym 2012/2013 ilość śmieci i odpadów przeraziła uczniów, nauczycieli i przedstawicieli Nadleśnictwa. Uczniowie zostawiali worki co kilka kroków, a w niektórych miejscach stali ok. 20 minut, aby wszystko dobrze posprzątać. Poprzednie lata wykazywały poprawę, jednak ten zaprzeczył wszystkiemu.
Śmieci były, są i będą, tylko co zrobić, by było ich mniej?
Czy nowa „reforma śmieciowa” polepszy czy jeszcze bardziej pogorszy sytuację?
Na razie źle to wygląda…


Koordynator akcji Dzień Ziemi Lutowiska 2013
Opiekun SU Gimnazjum Edyta Pereślucha

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz