wtorek, 12 listopada 2019

Koło biologiczno – chemiczne i fizyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim

W dniach od 25. 10. do 26.10.2019 r. członkowie koła biologiczno-chemicznego oraz fizycznego pod opieką p. Małgorzaty Tkacz i p. Elżbiety Szylak wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Głównym celem wyjazdu był udział młodzieży w warsztatach pt. „Fizjologia roślin czy biochemia – co ciekawsze”? Zajęcia dla naszych uczniów zorganizowane zostały w ramach cyklicznej współpracy z Zakładem Fizjologii Roślin na Wydziale Biochemii Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ich trakcie młodzież wykonywała doświadczenia z zakresu fizjologii roślin i biochemii pod okiem pracowników naukowych UJ i nauczycieli. Uczniowie uczyli się pracy w warunkach sterylnych. Na pożywkach o różnym składzie zakładali hodowle z nasion ogórka oraz pasażowali hodowle rosiczek i rozchodników, przygotowane wcześniej przez pracowników uniwersytetu. Przygotowane hodowle przywieźli do szkoły celem prowadzenia dalszych obserwacji. Ponadto uczniowie samodzielnie przeprowadzili szereg doświadczeń pozwalających na identyfikację różnych grup związków chemicznych np. aminokwasów, białek, cukrów, kwasów nukleinowych. Wyizolowali barwniki zawarte w czerwonej kapuście i wykorzystali je do oznaczania odczynu przygotowanych roztworów o określonych wartościach pH. 
Dzięki zajęciom uczniowie poznali zasady pracy laboratoryjnej, korzystali z nowoczesnych sprzętów i pomocy dydaktycznych, poznali różne metody pracy badawczej, rozwijali swoje zainteresowania, poszerzali wiedzę i umiejętności z przedmiotów przyrodniczych. 
Podczas pobytu w Krakowie młodzież poznała także najważniejsze zabytki miasta, obejrzała wystawy interaktywne w Muzeum Iluzji, Muzeum Lotnictwa oraz wzięła udział w zajęciach w Ogrodzie Doświadczeń. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.
M. Tkacz

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza