wtorek, 10 września 2019

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

„Przerwany marsz” – inauguracja roku szkolnego 2019/2020

w Zespole Szkół w Lutowiskach


      W dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2019/2020 w Zespole Szkół w Lutowiskach miało miejsce symboliczne dokończenie „przerwanego marszu” z dnia 01. 09 1939 r., kiedy to „dzieciom wojny” 80 lat temu, wybuch II wojny światowej przerwał marsz, dojście na rozpoczęcie roku szkolnego. 
   Wydarzenie to odbyło się z inicjatywy Rady Dzieci i Młodzieży RP przy Ministerstwie Edukacji Narodowej RP, którego punktem kulminacyjnym było odśpiewanie całego hymnu narodowego w pozycji „na baczność”, przy wniesionym sztandarze szkoły, poprzedzonym symbolicznym wyciem syren strażackich   i prelekcji naszego historyka – pana Leszka Sirko.
    Dodatkowym ubogaceniem „Przerwanego marszu” w naszej szkole, w Lutowiskach były świadectwa dwóch uczniów, którzy w pamiętnym dniu 80 lat temu do szkoły nie doszli. Byli to mieszkańcy naszego regionu: podporucznik Franciszek Flak i Pan Jan Kuzar. Świadkowie tamtych wydarzeń podzielili się z uczestniczącymi w wydarzeniu zaproszonymi gośćmi z Nadleśnictwa Lutowiska i Gminy, rodzicami, uczniami i nauczycielami, przedstawiając szczegóły niezapisanej historii. Wszyscy z ogromnym zaciekawieniem wsłuchiwali się w niepowtarzalne słowa „żywych pomników historii”. 
   Nasza wdzięczność została wyrażona w odprawionej mszy św. w intencji tych, którym nie było dane rozpocząć nauki w 1939 r. i w okresie wojny. Wszystkim poległym w czasie działań wojennych oddaliśmy cześć   przez symboliczny  patriotyczny wiersz,  bukiety czerwonych róż, a nade wszystko przez pamięć  i połączenie wielu pokoleń. 
  Dziękujemy Nadleśnictwu Lutowiska i Ochotniczej Straży Pożarnej w Lutowiskach za wspólne zorganizowanie  i przyłączenie się do Ogólnopolskiej Akcji "Przerwany marsz" oraz naszym wyjątkowym gościom: Panu Franciszkowi Flakowi i Panu Janowi Kuzarowi  za zaszczycenie nas swoją obecnością.


                                                                                                                     Beata Krukowska – dyrektor


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz