środa, 29 maja 2019

Przedszkolaki pobiegły na medal

W dniu 20 maja 2019 r. na stadionie gminnym w Lutowiskach zebrały się dzieci z Oddziałów Przedszkolnych i Punktu Przedszkolnego działających przy Zespole Szkół w Lutowiskach, ich wychowawczynie, rodzice, dyrekcja szkoły i zaproszeni goście oraz członkowie Szkolnej Grupy Wolontariatu „Szansa”. Wszystkie przedszkolaki z dużą niecierpliwością czekały na ten dzień, gdyż właśnie wtedy miał się odbyć, organizowany po raz pierwszy w naszej szkole, maraton przedszkolaków.
V Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków „Sprintem do maratonu” to projekt zachęcający nauczycieli do przeprowadzenia imprezy biegowej w przedszkolu. Jego celem jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. 
Imprezę biegową w naszej szkole zorganizowała pani Marta Polechońska przy współpracy z p. Elżbietą Kosmecka i p. Joanną Pełdiak. Współorganizatorami przedszkolnego maratonu byli też Gminny Ośrodek Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lutowiskach.
Maratonowe spotkanie rozpoczęła p. E. Kosmecka od krótkiej, ale bardzo obrazowej i pouczającej pogadanki o korzyściach, jakie płyną z uprawiania sportu, zwłaszcza biegów oraz o tym, jak się dobrze do nich przygotować. Usłyszeliśmy też informacje o zdrowym odżywianiu. Następnie p. Ela przeprowadziła rozgrzewkę w rytm piosenki „Sprintem do maratonu”. Po tych ćwiczeniach dzieci raźno ustawiły się na linii startu. Prowadzone przez wolontariuszy przedszkolaki startowały grupami. Najpierw najmłodsze dzieci z punktu przedszkolnego, potem kolejno oddział przedszkolny A, B i C. Biegnącym towarzyszył doping rodziców i zaproszonych gości. Dystans, jaki miało pokonać każde dziecko ,to jedno okrążenie stadionu, czyli 280 metrów. Mali zawodnicy bardzo miło zaskoczyli organizatorów, gdyż wszyscy przebiegli dwa okrążenia stadionu, a niektórzy nawet trzy, czym wzbudzili wielkie uznanie i brawa wśród widowni. Po biegu przedszkolaków na starcie stawili się dorośli. Pani dyrektor Beata Krukowska dała sygnał do startu i rodzice oraz panie wychowawczynie przy głośnym dopingu dzieci również przebiegli wyznaczony dystans. Wszyscy uczestnicy V Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaków „Sprintem do maratonu” zostali nagrodzeni medalami. Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. 
To był wyjątkowy dzień dla naszych przedszkolaków i pewnie długo zostanie w ich pamięci. Miejmy nadzieję, że przyjemne wspomnienia zachęcą dzieci i ich rodziców do wspólnego, aktywnego spędzania wolnego czasu. 
Wychowawczyni oddziału przedszkolnego 0c bardzo serdecznie dziękuje osobom i instytucjom, które pomogły w organizacji biegu: p. M. Sokołowi, dyrektorowi GOK-u w Lutowiskach, za nagłośnienie i obsługę techniczna, p. M. Prokopiak – Młynarczyk, kierowniczce GOPS w Lutowiskach, za ufundowanie medali, p. T. Baranowi i Nadleśnictwu Stuposiany za wypożyczenie bramki startowej, p. J. Bochnikowi za pomoc techniczną oraz p. E. Kosmeckiej i p. J. Pełdiak za pomoc w przeprowadzeniu imprezy.

A teraz garść statystyki:
Liczba startujących dzieci w naszej szkole – 36, w całej Polsce – 81 572.
Łączny przebyty dystans w naszej szkole – 19 880m, w całej Polsce – 42 306.7 km, co można porównać do 1002 maratonów.
W tym roku w akcji wzięła udział rekordowa liczba placówek 1 224 – to więcej o 553 przedszkola w porównaniu z poprzednią edycją.

Opracowała:
Marta PolechońskaBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza