niedziela, 28 stycznia 2018

Garść zaległych wieści

ZA PAN BRAT Z PRZYRODĄ I TRADYCJĄ - GARŚĆ ZALEGŁYCH WIEŚCI
O tak pięknej, wczesnojesiennej scenerii realizatorzy inicjatyw: „Arboretum Przyszkolne w Lutowiskach” i „Owadzie Śródmieście – makieta układu urbanistycznego XIX- wiecznych rynków miasteczka Lutowiska w formie osiedla dla owadów”, planując ich otwarcie, mogli tylko marzyć. Tymczasem w Lutowiskach, 28 września, te marzenia stały się faktem.
Otwarcie powyższych inicjatyw nastąpiło z udziałem lokalnych władz gminnych, Komendanta Placówki Straży Granicznej w Czarnej, mieszkańców Lutowisk , grona pedagogicznego oraz uczniów  Zespołu Szkół w Lutowiskach. Zebrani w „Chacie pod Florianem” mogli obejrzeć program artystyczny w wykonaniu najmłodszych  oraz popisy taneczne i wokalne uczniów starszych. Prezentację multimedialną o działaniach realizowanych w projekcie „Ekomuzea Karpackie- Partnerstwo dla Ekorozwoju” przedstawił jego koordynator i prezes Fundacji Bieszczadzkiej Bogusław Pyzocha. Po części oficjalnej nastąpiło uroczyste otwarcie odnowionego przyszkolnego Arboretum. Przewodniczący poszczególnych klas odebrali z rąk dyrektora szkoły Akty Nadania Opieki nad Arboretum. Każda klasa będzie się opiekować innym jego elementem. A mamy tam m.in.: ziołową spiralę, skalniak z kapliczką św. Franciszka, zieloną klasę w grabowej altanie, liczne rodzime drzewa oraz nasadzenia roślinności bagiennej. Następnie wszyscy przeszli na plac obok kościoła w Lutowiskach , gdzie zaplanowano otwarcie drugiej z inicjatyw : „Owadziego Śródmieścia…”. 74 miniatury domów dziewiętnastowiecznych Lutowisk, ustawionych zgodnie z mapą katastralną z tamtego, okresu naprawdę robią wrażenie. Niezwykle ważnym uzupełnieniem makiety jest tablica informacyjna, pełna istotnych treści historycznych i współczesnych. O roli domków w charakterze owadzich hoteli opowiedział wykonawca miniatur  Grzegorz Zubel. Piękny fragment „Sklepów cynamonowych” Bruno Schulza  odczytała jedna z uczennic. Zarówno Arboretum jak i „Owadzie Śródmieście…..” staną się kolejnymi atrakcjami turystycznym na szlaku Ekomuzeum „Trzy Kultury”
Obie otwarte inicjatywy są częścią projektu „Ekomuzea Karpackie – Partnerstwo dla Ekorozwoju realizowanego przez Fundację Bieszczadzką ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Międzydziedzinowe wzmocnienie działań społeczności lokalnych dla zrównoważonego rozwoju”.                                                                          
Szkolny koordynator projektu
Agnieszka Magda-Pyzocha














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz