czwartek, 16 kwietnia 2015

Święta Wielkiej Nocy w ZS w Lutowiskach


W tym roku Wielkanoc przypadła na miesiąc na kwiecień i jak głosi znane polskie porzekadło taka też dominowała pogoda, gdyż „Kwiecień plecień co przeplata, trochę zimy, trochę lata”. Jak każdemu wiadomo święta Wielkiej Nocy według tradycji chrześcijańskiej to najważniejsze i najstarsze święta głoszące zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.  Obchody religijne rozpoczyna msza święta zwana rezurekcją i w tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie, na którym wszyscy składają sobie życzenia. Kończy się wtedy czas Wielkiego Postu, Wielkiego Tygodnia i rozpoczyna czas radości, co symbolizuje biały kolor szat liturgicznych.
Święta Wielkanocne mają bardzo bogatą tradycję i towarzyszy im wiele obrzędów – prima aprilis, śmigus – dyngus, święcenie pokarmów, święcenie palm, malowanie pisanek itd.
W Zespole Szkół w Lutowiskach akademię ukazującą tradycje Wielkiej Nocy przygotowały młodsze dzieci z klasy III A pod kierunkiem Pani Lidii Tkacz oraz III B pod opieką Pani Elżbiety Bąk, a także Pana Piotra Florka. Uczniowie ubrani w stroje ludowe przybliżyli kolegom z młodszych i starszych klas jak dawniej świętowano i obchodzono czas Wielkanocy. Oczywiście nie zabrakło śpiewów, oblewanek śmigusowo – dyngusowych oraz małych czekoladowych jajeczek dla każdego. Na zakończenie Pani dyrektor Marta Polechońska złożyła wszystkim uczniom, nauczycielom i przybyłym rodzicom świąteczne życzenia.
 Edyta Pereślucha
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza