sobota, 5 lipca 2014

„Dzień Lasu 2014”

Dnia 24 czerwca 2014 r. uczniowie Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lutowiskach w ramach akcji Dni Otwarte Nadleśnictwa Lutowiska wzięli udział w „Dniu Lasu 2014”. Przemaszerowali do Smolnika, aby pospacerować i zaobserwować zmiany w Szkółce Leśnej oraz podsumować edukację leśną w roku szkolnym 2013/2014.
            Nadleśnictwo przygotowało wiele atrakcji dla najmłodszych i starszych również. Wszyscy uczestnicy ze Szkoły Podstawowej kl. IV – VI i Gimnazjum kl. I – III w Lutowiskach ok. 150 uczniów wraz nauczycielami (Martą Polechońską, Agnieszką Magdą  – Pyzochą, ks. Mariuszem Niemcem, Kamilą Trybułą, Edytą Pereśluchą, Barbarą Winiarską, Izabelą Jakubiec – Chyżyńską, Przemysławem Nowakiem, Małgorzatą Tkacz, Elżbietą Szylak, Ewą Skibą, Małgorzatą Kądziołką) przeszli trasę prowadzącą przez tereny Nadleśnictwa Lutowiska z Lutowisk do Smolnika, następnie zwiedziło 7 przystanków wraz z Przedstawicielami Nadleśnictwa, by dowiedzieć się jakie zmiany zaszły w przyrodzie na przełomie dwóch pór roku wiosny i zimy w szkółce leśnej.
Ścieżki przyrodnicze to specjalnie przygotowane trasy dla pieszych, przebiegające przez obszary, które wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi. Ścieżka „Szkółka leśna” utworzona została w celu pokazania dzieciom, młodzieży i dorosłym cyklu produkcyjnego sadzonek leśnych. Przedstawiciele Nadleśnictwa w  interesujący sposób pokazywali efekty pracy leśników w postaci odnowień naturalnych i sztucznych oraz sposoby zabezpieczania upraw i młodników przed zwierzyną. Ciekawostkami dla zwiedzających było sztucznie utworzone żmijowisko, a także oczko wodne i pozostawiony złom (czyli wywrócone drzewo).
Na zakończenie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek przygotowane przez Nadleśnictwo Lutowiska w ramach podsumowania i podziękowania za współpracę w roku szkolnym 2013/2014. Koordynatorem całej akcji „Dni Lasu 2014” był Pan Janusz Karnat, a pomagała mu Pani Ewa Marszałek za co bardzo serdecznie w imieniu dyrekcji, nauczycieli i uczniów –  dziękujemy.
                                                                                      Edyta Pereślucha

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz