czwartek, 10 października 2013

Sprzątanie Świata

Czy znowu trzeba sprzątać? Od początku roku szkolnego pytali uczniowie. Oczywiście, że tak ale nie tylko po turystach przebywających w Bieszczadach na wakacjach, ale również po mieszkańcach.
ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ – pod takim hasłem ruszyła tegoroczna, akcja „Sprzątanie świata – Polska”, której finał przypadał, jak zwykle na trzeci tydzień września, czyli 20 – 21 - 22 września.
„Sprzątanie świata” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy na całym świecie.
Do Polski ideę tą sprowadziła Mira Stanisławska – Meysztowicz, założycielka oraz prezes Fundacji Nasza Ziemia i Fundacji „Sprzątanie Świata – Polska”.
Od 1994 roku, w każdy trzeci weekend września miliony wolontariuszy, młodzież, dorośli, wszyscy, którym zależy na ochronie środowiska wyruszają do lasów, na pobocza dróg, do parków i sprzątają – tworząc naszą wspólną lekcję ekologii.
Dnia 16 września do akcji przyłączyli się tradycyjnie jak co roku – Uczniowie Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lutowiskach
Sprzątanie zorganizowano i przeprowadzono przy współpracy z Nadleśnictwem Lutowiska (koordynator Pan Janusz Karnat), Urzędem Gminy w Lutowiskach oraz Gminnym Zakładem Gospodarki Komunalnej w Lutowiskach.
Uczniowie Szkoły Podstawowej wraz z wychowawcami sprzątali Lutowiska (place zabaw, tereny wokół szkoły, boiska szkolne, przystanki autobusowe, cmentarze, pobocza dróg, osiedle mieszkaniowe) i uzbierali ok. 1000 litrów śmieci.
Natomiast gimnazjaliści wraz z wychowawcami okolice Lutowisk – Skorodne, Nasiczne, Dwernik, Smolnik, Zatwarnicę i Chmiel. Uzbierano ok. 2000 litrów śmieci.
W akcji wzięło udział ok. 250 osób uczniów i nauczycieli. Na zakończenie odbyło się spotkanie integracyjne w Smolniku w Leśnej Szkółce Dydaktycznej.

Kolejna akcja to Dzień Ziemi – oby śmieci nie było więcej.

Edyta Pereślucha
oraz uczniowie uczestniczący w projekcie "Młode Bieszczady"
Wojciech Pełdiak i Maciej SkuzaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz