wtorek, 20 marca 2018

Warsztaty na Uniwersytecie Jagiellońskim

W dniach 23-24. XI 2017r. członkowie koła biologiczno-chemicznego i matematyczno –fizycznego wraz z opiekunkami: p. Małgorzatą Tkacz i p. Elżbietą Szylak, uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Młodzież wzięła udział w warsztatach pt. „Fizjologia roślin czy biochemia? Co jest ciekawsze?”, zorganizowanych na terenie Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajęcia odbyły się w ramach cyklicznej współpracy Uniwersytetu z naszą szkołą.
Uczniowie zostali podzieleni na małe grupy umożliwiające wszystkim własnoręczne wykonanie doświadczeń. W ramach warsztatów zapoznali się z podstawowym wyposażeniem laboratorium, zasadami pracy  w warunkach sterylnych (komora laminarna), poznali metody przygotowania pożywek i pasażowania roślin. Uczniowie przeprowadzili również proste oznaczenia charakterystyczne dla aminokwasów, węglowodanów, DNAi białek. Wykonali doświadczenia polegające na poznaniu właściwości węglowodanów (właściwości redukcyjne) i białek (denaturacja cieplna, zmiany w obecności metali ciężkich, wysalanie). Następnie uczniowie zapoznali się ze zjawiskiem dializy. W czasie warsztatów poznali metody ekstrakcji barwników z różnych roślin użytkowych (pietruszka, bazylia, szpinak itp.)  oraz metody oznaczeń ilościowych. Zapoznali się z działaniem urządzeń niezbędne do pracy w laboratorium np. wirówka, worteks, spektrofotometr. Zdaniem uczniów zajęcia laboratoryjne były bardzo interesujące, pozwoliły na poszerzenie wiedzy i umiejętności z zakresu biologii i chemii, a niektórych zachęciły do rozwijania zainteresowań w szkołach ponadgimnazjalnych o tym profilu
Obecnie w czasie zajęć koła biologiczno-chemicznego uczniowie prowadzą obserwacje wzrostu i rozwoju roślin przez nich pasażowanych, przywiezionych z warsztatów. 
M. TkaczBrak komentarzy:

Prześlij komentarz