środa, 28 maja 2014

Pokaz sokolniczy

Dnia 28 marca 2014 roku uczniowie Zespołu Szkół w Lutowiskach uczestniczyli w pokazie sokolniczym, który sponsorowany był i odbył się na zaproszenie Nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany. Prowadził je Pan Grzegorz Laskowski, pasjonat ptaków drapieżnych, który w urozmaicony sposób starał się nawiązać kontakt z dziećmi i młodzieżą gimnazjum. Pan Grzegorz wraz z panem Hubertem w 5 drewnianych pudłach przywieźli różne gatunki drapieżnych ptaków. Na początku krótko o nich opowiedzieli zgromadzonym dzieciom w dwóch grupach wiekowych. Gdy na sali zapanowała cisza, mogli zaprezentować pierwszy gatunek – sowę płomykówkę o wdzięcznym imieniu Tokaj. Opowiadali ciekawostki, że najmniejsza sowa polska to „Sóweczka”, niewielki ptak drapieżny z rodziny puszczykowatych (bez charakterystycznych uszu), sowy mają różny kolor oczu o różnych porach dnia i nocy np. szary i pomarańczowy o wschodzie i zachodzie słońca, żółty w dzień, natomiast czarny w nocy. Najszybszym ptakiem okazał się sokół wędrowny, który osiąga od 240 do 300 km/h. Zdziwiła nas także informacja, że dzięcioł potrafi zastukać 20 razy na sekundę, a serce ptaka bije 400 razy na minutę podczas odpoczynku i 1000 razy na minutę podczas lotu.
Kolejnym bohaterem pokazu był puchacz bengalski Frugo, następnie sokoły pustułki o imionach Iron i Zosia oraz jastrząb Harrisa (myszołowie) o imieniu Jake. Dodatkowo oprócz wiadomości fachowych na temat ptaków, można było zobaczyć ich umiejętności. Ochotnicy wybierani spośród uczniów, mogli złapać ptaka lub pozwolić, żeby przefrunął przez koło zrobione z rąk.
Ptaki zrobiły na dzieciach niesamowite wrażenie, były niesamowite i bardzo posłuszne. Po wykonaniu pokazu zwierzęta otrzymywały swoje przysmaki. Na zakończenie wszyscy oglądaliśmy pióra różnych ptaków, a także odbył się konkurs z nagrodami, w którym można było wygrać zdjęcia oglądanych ptaków. 

Edyta Pereślucha

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz