poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Dziś 21 marca – co to za dzień?

21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie wtedy obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa.
Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.
21 marca 2018r. obchodziliśmy w naszej szkole po raz pierwszy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa czyli Dzień Kolorowej Skarpetki. Jest to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
W ten wyjątkowy dzień założyliśmy skarpetki w różnych, wesołych kolorach. Skarpetki były w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, były z różnych, niepasujących do siebie par i kolorów. W ten sposób, zwracając uwagę na siebie, zwróciliśmy uwagę również na potrzeby 60 tys. osób z Zespołem Downa, które żyją w Polsce.
Bardzo serdecznie dziękujemy, że ten radosny sposób zamanifestowania, naszego wsparcia dla osób z Zespołem Downa, spotkał się z tak dużym i ciepłym przyjęciem wśród uczniów i nauczycieli.
Dziękujemy i do zobaczenia ( założenia) kolorowych skarpetek za rok.
Szkolne Koło Wolontariatu
Opracowała:
Marta PolechońskaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz