poniedziałek, 3 grudnia 2018

Warsztaty na Uniwersytecie Jagielońskim

W dniach od 15. 11. do 16.11.2018 r. członkowie koła biologiczno-chemicznego oraz matematyczno-fizycznego pod opieką p. Małgorzaty Tkacz i p. Elżbiety Szylak wzięli udział w wycieczce do Krakowa, której głównym celem było uczestnictwo w dwudniowych warsztatach pt. „Mikrobiologia czy biochemia – co ciekawsze”? Zajęcia zorganizowane zostały w ramach cyklicznej współpracy z Zakładem Fizjologii Roślin na Wydziale Biochemii Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ich trakcie młodzież wykonywała doświadczenia z zakresu mikrobiologii i biochemii pod okiem pracowników naukowych UJ i nauczycieli. Uczniowie uczyli się pracy w warunkach sterylnych przygotowując podłoża oraz hodowle bakterii. Wykonali doświadczenia pozwalające na identyfikację różnych grup związków chemicznych np. aminokwasów, białek, cukrów, kwasów nukleinowych. Samodzielnie wyizolowali barwniki biorące udział w fotosyntezie oraz rozdzielili je metodą chromatografii bibułowej. Wyizolowali barwniki zawarte w czerwonej kapuście oraz owocach borówki czarnej i zbadali wpływ odczynu roztworów na ich barwę. 
Dzięki zajęciom uczniowie poznali zasady pracy laboratoryjnej, korzystali z nowoczesnych sprzętów i pomocy dydaktycznych, poznali różne metody pracy badawczej, rozwijali swoje zainteresowania, poszerzali wiedzę i umiejętności z przedmiotów przyrodniczych. 
Podczas pobytu w Krakowie młodzież poznała także najważniejsze zabytki miasta, obejrzała wystawy interaktywne w Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz w Collegium Maius. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, a niektórzy z postanowieniem rozwijania zainteresowań przyrodniczych w szkołach średnich i być może na studiach .


M. TkaczBrak komentarzy:

Prześlij komentarz