środa, 24 listopada 2021

Uczniowie klasy IIIa - „DLA NIEPODLEGŁEJ”

W dniach 2-15 listopada, uczniowie klasy IIIa realizowali projekt edukacyjny „Dla Niepodległej”. Zaplanowane przedsięwzięcia związane były z obchodami rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W działaniach nie zabrakło też akcentu historii regionu i losów ludzi tu żyjących.

Podczas realizacji zajęć:

1. Uczniowie wraz z wychowawczynią, w Dzień Zaduszny, udali się na lutowiskie miejsca pamięci, zapoznali się z wydarzeniami, jakie one upamiętniają, zapalili znicze.

2. W dniu 10 listopada nasza szkoła uroczyście obchodziła Święto Niepodległości.  Starsi uczniowie uczestniczyli w akademii, natomiast dzieci z klas młodszych świętowały w swoim gronie. Jednym z elementów tego uroczystego dnia była gra terenowa „Kierunek niepodległość”.  Z ogromnym zaangażowaniem i zapałem wzięły w niej udział klasy IIIa oraz klasy II i IIIb . Dzieci poszukiwały ukrytych w budynku tropów, rozwiązywały rebusy, odgadywały zagadki, a wszystko po to by uzupełnić krzyżówkę i odgadnąć hasło główne, którym było słowo – niepodległość. Dla dociekliwych było jeszcze jedno zadanie, rozwiązując zadania matematyczne mogli pokolorować kod QR, dzięki któremu odczytali z encyklopedii, co to słowo oznacza.

3. Kolejnym działaniem w ramach projektu było przedstawienie dzieciom w formie prezentacji zdjęć historii miejscowości. Uczniowie mogli zapoznać się z historią powstania Lutowisk, ich rozwojem i losami podczas obu wojen. Opowieść była okraszona licznymi zdjęciami.

4. Uzupełnieniem historii Lutowisk stała się wystawa plenerowa „Kresy nasz dom”, która jest prezentowana przy kościele parafialnym. Dzieci poznały wydarzenia, jakie miały miejsce w ramach Akcji HT-51, a które są bezpośrednio związane z obecnymi mieszkańcami gminy. Była to też okazja do poznania historii powstania kościoła w Lutowiskach i osoby pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła w Lutowiskach, ks. Michała Hucińskiego.

5. Na zakończenie działań projektowych uczniowie zwiedzili Szkolną Izbę Regionalną, gdzie zgromadzone są pamiątki związane z regionem bieszczadzkim i naszą szkołą. Możliwość zobaczenia, dotknięcia czy odgadnięcia przeznaczenia wielu eksponatów sprawiła dzieciom wielką przyjemność.

Projekt opracowała i zrealizowała wychowawczyni klasy IIIa

Marta Polechońska





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz