poniedziałek, 15 listopada 2021

Edukacyjna przygoda w Krakowie

 Edukacyjna przygoda w Krakowie

– wizyta w Collegium Maius, Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Iluzji oraz Ogrodzie Zoologicznym.

            W dniach od 5 do 6 listopada 2021 r. uczniowie klas siódmych, uczęszczający na zajęcia kół: biologiczno – chemicznego i matematyczno – fizycznego wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do Krakowa, zorganizowanej przez opiekunów ww. kół: p. Małgorzatę Tkacz i p. Elżbietę Szylak.

Pierwszego dnia odwiedzili Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, gdzie obejrzeli ekspozycję poszerzoną pt. „Od Librarii do Auli”, uczestniczyli w muzealnej lekcji fizyki i chemii pt. „Ciśnienie w  gazach i cieczach” oraz przeprowadzili samodzielnie wiele doświadczeń na wystawie interaktywnej. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła uczniom wizyta w Muzeum Iluzji. Jest to miejsce wyjątkowe, gdzie doświadczenia edukacyjne wzbogaca interaktywna rozrywka np. rysowanie światłem, tworzenie cieni i niezapomnianych chwil w świecie do góry nogami. Iluzje optyczne powstają wykorzystując specyfikę układu wzrokowego, aby stworzyć obraz inny niż w rzeczywistości, czasem płatają figle obserwatorom w związku z czym pobyt w tym miejscu dostarczył naszym uczniom mnóstwo radości.

Podczas popołudniowego spaceru po Krakowie młodzież podziwiała zabytki znajdujące się na Rynku Głównym, Wawel i odwiedziła wawelskiego smoka.

Drugi dzień uczniowie rozpoczęli od wycieczki do Ogrodu Zoologicznego, gdzie wzbogacili swoją wiedzę o różnorodności zwierząt i ich przystosowaniach ekologicznych. Z dużym zainteresowaniem obserwowali i fotografowali gatunki zwierząt zamieszkujące różne biomy Ziemi. Następnie odwiedzili otwarte we wrześniu bieżącego roku Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie uczestniczyli w zajęciach na wystawie pt. „Ewolucja Ziemi i życia”. Została ona zbudowana w oparciu o oryginalne i często unikatowe okazy, modele oraz dioramy przedstawiające rekonstrukcje ekosystemów współczesnych i kopalnych. Można tam zobaczyć ponad 7000 eksponatów podzielonych na kilkanaście bloków tematycznych, spośród których nasza młodzież najwięcej uwagi poświęciła ekspozycjom z zakresu: paleobiologii, systematyki zwierząt, ewolucjonizmu i antropologii.

Podczas całej wycieczki uczniowie rozwijali swoje pasje, pogłębiali wiedzę o otaczającym świecie. Wyjazd dostarczył im wiele radości i niezapomnianych wrażeń.

 

M. Tkacz i E. Szylak
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz