środa, 15 lutego 2017

Gminne kolędowanie

Ostatnia niedziela stycznia, będąca dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Lutowiskach, dniem kończącym czas zimowego wypoczynku, minęła śpiewająco.
Kolejny raz Bieszczadzkie Spotkanie z Kolędą i Pastorałką, aranżowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Lutowiskach, zgromadziło licznie przybyłych gości, artystów i amatorów, wrażliwych na piękno muzyki. Czas kolędowania w polskiej tradycji świeckiej i religijnej jest krótki, kończy go niedziela Chrztu Pańskiego, ale zwyczajowo jeszcze śpiewamy kolędy do 2 lutego. Prowadzącą wieczoru była Pani Kierownik GOPS – u, Małgorzata Prokopiak - Młynarczyk, która witając zgromadzonych, wspomniała osobę wielkiego Świętego, Jana Pawła II, dla którego wspólne kolędowanie było formą powrotu do własnych korzeni,: „Kolędy nie tylko należą do naszej historii, lecz poniekąd tworzą naszą historię narodową i chrześcijańską. Jest ich wiele, ogromne bogactwo. Od najdawniejszych, staropolskich, do tych współczesnych, od liturgicznych do pastorałek, jak choćby ta, tzw. góralska, której tak bardzo lubimy słuchać: „Oj, Maluśki, Maluśki”. Trzeba, ażebyśmy tego bogactwa nie zagubili. Dlatego też, łamiąc się dzisiaj z Wami opłatkiem wigilijnym, życzę, abyście wszyscy, drodzy Rodacy, czy w kraju, czy też w Rzymie, czy gdziekolwiek na świecie, śpiewali kolędy, rozmyślali nad tym, co one mówią, całą ich treścią, i byście w nich odnajdywali prawdę o miłości Boga, który dla nas stał się Człowiekiem”. 
Może na tym właśnie polega siła oddziaływania owych radosnych pieśni noworocznych, że w czasie kiedy na bieżąco i nieustannie jesteśmy bombardowani całą mnogością niepotrzebnych informacji, właśnie kolędy niosą ze sobą wielki, konkretny przekaz, nadający sens ludzkiej tułaczce przez życie. Bo oto w ubóstwie i prostocie rodzi się Miłość, którą co roku, niezależnie od wyznawanych opcji czy poglądów, każdy choć na chwilę chce przyjąć do swojego domu, przytulić do serca, wypełnić nią własne jestestwo. Wyjątkowy czas w roku, w którym jesteśmy dla siebie trochę milsi, bardziej serdeczni… Ludzcy.
Taka też była atmosfera niedzielnej uczty artystycznej. Jury w składzie: Pani Beata Krukowska, Pani Marta Polechońska i ks. Marek Typrowicz, miało trudne zadanie do wykonania. Poradzili sobie doskonale, gdyż wszyscy , którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne zostali nagrodzeni. Szkolny Zespół wokalny, w składzie: Karolina Mazur, Daria Krutyj i Joanna Pełdiak, zajął w konkursowej bitwie na głosy drugie miejsce, natomiast duet Anny Godawskiej (flet) i Witolda Pełdiaka (śpiew), zdobył zaszczytne trzecie miejsce. Wykonawców przygotował Pan Piotr Florek. Najmłodsi reprezentanci szkoły, zespół kl. I „Iskierki”, ulokował się na miejscu pierwszym. Zespół przygotowała Pani Barbara Sauć.
Gratulacje składamy również innym wykonawcom indywidualnym z naszej szkoły. 
Joanna Pełdiak







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz