poniedziałek, 11 października 2010

Znowu sprzątamy, My się nie damy


Już po raz 19 – ty w całej Polsce odbyła się akcja „Sprzątanie Świata 2012”. Hasło tegorocznej akcji, które widniało na wszystkich plakatach to „Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę”, nawiązywało do ludowej wyliczanki, zachęcało wszystkich do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami. 
W tym roku termin ogólnoświatowej akcji „Clean up the Word” przypadał na 14 – 15 – 16 września. Celem akcji nie jest tylko doraźne usunięcie śmieci z naszego otoczenia i środowiska, ale także i przede wszystkim wzrost świadomości społecznej. Kolejnym walorem akcji jest to, że zachęca i inspiruje nie tylko jednostki, ale także grupy osób i instytucje, a wszystkie działania zmierzają do poprawy środowiska naturalnego. 
W Polsce Sprzątanie Świata przeprowadza się od 1994 roku. Koordynatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia. Po raz kolejny 17 września 2012 roku w akcji uczestniczyły dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Lutowiskach. Nie obyło się bez zaprzyjaźnionych instytucji. Nadleśnictwo Lutowiska przygotowało worki i rękawiczki. Urząd Gminy Lutowiska zorganizował transport. Natomiast Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej zajął się wywozem zebranych śmieci i nieczystości. 
Dzieci z klas 0 – I – II i III Szkoły Podstawowej sprzątały tereny przy szkole. Uczniowie z klas IV, V, VI sprzątały Lutowiska, natomiast klasy gimnazjalne oczyszczały z nieczystości pobliskie miejscowości: Nasiczne, Dwernik, Zatwarnicę, Chmiel, Smolnik. W akcji brało udział ok. 180 uczniów wraz z wychowawcami. Zebrano z wielkim zaangażowaniem około 2500 litrów śmieci. 
Podczas sprzątania dzieci układały rymowanki „My nie śmiecimy, tylko czyścimy”, „Podnieś swój brud, zobaczysz cud”, „Znowu sprzątamy, My się nie damy”. itp. 
W nagrodę za ciężką i niezbyt wdzięczną pracę Nadleśnictwo Lutowiska przygotowało w Smolniku wspaniałe ognisko z kiełbaskami. Uczniowie byli bardzo zadowoleni i pytali kiedy następny raz mogą to powtórzyć. Oczywiście ognisko, gdyż zgodnie twierdzą, iż śmieci powinno być coraz mniej. Miejmy nadzieję, że w przyszłości wyrosną z nich prawdziwi ekolodzy chroniący naszą planetę.

Edyta Pereślucha



Wstecz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz