piątek, 27 maja 2022

Dzień Ziemi 2022

Nadleśnictwo w Lutowiskach jak co roku pomaga Szkole Podstawowej w Lutowiskach i wraz z Urzędem Gminy w Lutowiskach współorganizują Dzień Ziemi. Nie polega on jednak ani na zabawie, ani na konkursach, ale na ciężkiej pracy. W tym roku Dzień Ziemi zaplanowano na dzień  11 maja ze względu na długo utrzymujące się zimno. Dzięki temu teren był dobrze widoczny, a przede wszystkim nie zarośnięty. Tego dnia uczniowie zebrali się o godzinie 8.00 na porannym apelu, który poprowadzi Pani Edyta Pereślucha i każda z klas dostała region, który należało oczyścić ze wszelkich odpadów, zanieczyszczeń i śmieci. Uczniowie otrzymali worki oraz ochronne rękawice. Sprzątanie odbywało się będzie według następującego harmonogramu:

Harmonogram akcji „Dzień Ziemi 2022”

organizowanej w dniu 11.05.2022 r.

Klasy 0 – III

0 „A”  - Place zabaw

0 „B” -  Teren za szkołą i przed szkołą oprócz placów zabaw

I   - Boiska szkolne trawiaste + okolice Chaty pod Florianem

II -  Droga od Cmentarza Żydowskiego do szkoły

III„A”  -  droga w stronę „Krywki”

III „B” -   pobocza drogi od dolnego przystanku w Lutowiskach w stronę „Tajwanu”


Zatwarnica - Chmiel drogowskaz z nazwą miejscowości - klasa VI z p. Grzegorz Jakubiec

Skorodne – klasa VII a z p. Ewą Jakubiec i ks. Wacławem Zygarowicz

Nasiczne – Dwernik skrzyżowanie klasa IV z p. Edytą Pereślucha i p. Janiną Hrabal,

Dwernik skrzyżowanie („blaszak”) – Smolnik Skrzyżowanie - klasa VIII 1/2 z p. Małgorzatą Tkacz

Chmiel drogowskaz z nazwą miejscowości od strony Zatwarnicy do Dwernika,  skrzyżowanie - klasa VII b z p. Barbarą Winiarską

Smolnik skrzyżowanie – Smolnik wiata + okolice Cerkwi – klasa V z p. Elżbietą Kosmecką

Pobocza drogi od Lutowiska „siodełko” do Smolnika  – klasa VIII ½ z p. Małgorzatą Fedorowicz 

Pani Elżbieta Szylak (dyżur w świetlicy) za Pana Grzegorza Jakubca i Elżbietę Kosmecką.

 

Informacje dodatkowe:

Worki zostawiamy po prawej stronie drogi.

Wyjazd:

8.00- I grupa w stronę Zatwarnicy, p. Grzegorz Jakubiec, p. Małgorzata Tkacz, p. Barbara Winiarska

8.00 – II grupa w stronę Nasicznego, p. Edyta Pereślucha

8.00 – III grupa Smolnik Skrzyżowanie, p. Elżbieta Kosmecka

8.00 – IV Skorodne , p. E. Jakubiec i ks. Wacław Zygarowicz

Ognisko ok. godz. 11.30 Smolnik (wiata). Powrót do Lutowisk ok. godz. 12.30.

Worki i rękawiczki dla klas starszych oraz poczęstunek przy ognisku sponsoruje Nadleśnictwo Lutowiska. Worki i rękawiczki dla klas młodszych oraz transport uczniów sponsoruje Urząd Gminy.

Klasy 0– III Szkoła Podstawowa  

- sprzątanie o dowolnej godzinie,

- worki i rękawiczki będą do odebrania w pokoju nauczycielskim.

Koordynatorzy: Edyta Pereślucha oraz Małgorzata Tkacz

 

Wg informacji Nadleśnictwa Lutowiska:

„W całej akcji wzięło udział ok. 100 osób. Uczniowie wraz z nauczycielami pokonali wiele kilometrów, zbierając śmieci wzdłuż dróg, z przystanków autobusowych i cmentarzy, a efektem ich bardzo użytecznej pracy było uzbieranie kilkudziesięciu 120 i 160 litrowych 

  Edyta Pereślucha







Coś dla ducha, coś dla ciała…

Coś dla ducha, coś dla ciała, czyli wizyta w teatrze. Okres pandemii pozbawił nas możliwości wizyt w teatrze czy kinie, dlatego gdy 20 kwietnia przyjechał do Ustrzyk Dolnych Teatr Edukacji wybraliśmy się na spektakl historyczno – literacki pt. „Historia orła białego”.

Przedstawienie, którym brały udział klasy IV, V i VI nawiązywało do polskich legend i przybliżyło uczniom historię naszego kraju.

Po spektaklu posililiśmy się w Restauracji „Niedźwiadek”, pograliśmy w piłkarzyki i pospacerowaliśmy na świeżym powietrzu.

                                                                                                             Edyta Pereślucha








Wyjazd na basen do Leska

 Przyjemne z pożytecznym

6 kwietnia klasa IV wybrała się na basen do Leska. Połączyliśmy aktywny wypoczynek, naukę pływania, zabawę oraz wzajemne gry i zabawy w klasowym towarzystwie.

Jak wiadomo „woda wyciąga”, więc znaleźliśmy także czas na pyszne jedzonko.

Wychowawczyni: Edyta Pereślucha










Dzień bez plecaka także w naszej szkole

13 kwietnia w Szkole Podstawowej w Lutowiskach Samorząd Uczniowski zorganizował akcję pt. „Dzień bez plecaka”. Moda na porzucenie plecaków rozlała się po całej Polsce. Pomysłowość naszych uczniów nie miała końca.

https://eplecaki.pl/blog/94_dzien-bez-plecaka

SKĄD POMYSŁ NA TAKI DZIEŃ?

„Święto powstało w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy Mongai Fankam, aktywistki, która jako dziecko podróżowała z mamą do Kamerunu. To właśnie tam, szybko zorientowała się z jakimi przeciwnościami muszą zmagać się dzieci uczęszczające do tamtejszych szkół. Jednym z problemów był brak odpowiednich plecaków (lub w ogóle brak jakichkolwiek plecaków), które zmieściłyby książki uczniów. Dlatego też, afrykańskie dzieci zmuszone były zabierać swoje podręczniki w czymkolwiek co nadawało się na długą podróż (najczęściej pieszo), do oddalonej o wiele kilometrów szkoły. No backpack day ma przede wszystkim uświadamiać współczesne dzieci i dorosłych, o wciąż obecnym problemie związanym z zapewnieniem podstawowych dóbr oraz dostępu do edukacji uczniom krajów Trzeciego Świata (i nie tylko).”

Edyta Pereślucha









 

Konkurs na palmę i pisankę wielkanocną

Klasa IV aktywnie, bo w 100% wzięła udział w Konkursie na palmę i pisankę wielkanocną organizowaną przez Gminny Ośrodek Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach. Prace wykonane przez dzieci były bardzo estetyczne i pięknie wykonane. Wszyscy uczestnicy osobiście zanieśli je do Dyrektora GOK-u Pana Marka Sokoła, który pochwalił zaangażowanie uczniów.

 Wychowawczyni: Edyta Pereślucha






 

poniedziałek, 23 maja 2022

 Wyniki konkursu plastycznego dla klas 1-3 „Wiosenna łąka”

Dnia 10 maja 2022 r. komisja w składzie: p. Adrianna Natanek, p. Barbara Winiarska oraz p. Małgorzata Wójtowicz oceniła prace plastyczne „Wiosenna łąka”. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Komisja doceniła pomysłowość oraz różnorodne techniki wykonania prac. Po burzliwych obradach, ustalono następujące wyniki:

I miejsce: Gabriela Dyrek, Jadwiga Amarowicz

II miejsce: Karolina Jakubiec, Julia Mielcarek, Jagoda Buszowiecka

III miejsce: Leon Amarowicz, Damian Grzybek

Wyróżnienia: Małgorzata Zubel, Wiktoria Jarecka, Jagoda Godawska, Oktawia Herbut, Błażej Jakubiec

Uczniowie, którzy zajęli czołowe miejsca oraz wyróżnienia otrzymali nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Lutowiska.

 Organizator : L. Tkacz

Wycieczka do Mucznego

 – 10 lecie Zagrody Pokazowej Żubrów i terenowe zajęcia przyrodnicze

W dniu 17 maja 2022 r. uczniowie z klasy V pod opieką p. Elżbiety Kosmeckiej oraz p. Małgorzaty Tkacz uczestniczyli w wycieczce do Mucznego. Celem wyjazdu był udział członków koła biologicznego i klasy 5 w obchodach 10 - lecia Zagrody Pokazowej Żubrów oraz w terenowych warsztatach przyrodniczych, prowadzonych przez pracowników Nadleśnictwa Stuposiany i Nadleśnictwa Lutowiska na terenie ścieżki przyrodniczo – dydaktycznej „Krutyjówka”. Pierwsza część spotkania poświęcona była żubrom, uczniowie poznali biologię tych ssaków, odwiedzili Zagrodę Pokazową dostępną dla turystów oraz jej zaplecze,  dowiedzieli się w jaki sposób zwierzęta są odławiane i przewożone. Część druga dotyczyła flory Bieszczadów. Została ona zorganizowana w formie biegu terenowego z wykorzystaniem kart pracy z ciekawymi zadaniami na temat flory Bieszczadów. Uczniowie poszerzali swoją wiedzę biologiczną ucząc się rozpoznawać gatunki roślin występujące w bieszczadzkich lasach oraz poznając ich zastosowanie. Na zakończenie organizatorzy zaprosili młodzież na wspólne ognisko.

W imieniu uczestników oraz swoim składam serdeczne podziękowanie Pracownikom Nadleśnictwa Stuposiany i Nadleśnictwa Lutowiska za zaproszenie na obchody 10 – lecia Zagrody Pokazowej Żubrów oraz przeprowadzenie ciekawych, wartościowych zajęć edukacyjnych dla  młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Lutowiskach.

Małgorzata Tkacz












 

czwartek, 19 maja 2022

Akcja „Gest dla Ziemi” z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym”

    22 kwietnia obchodzimy coroczny Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie klasy VII b naszej szkoły pod opieką pani Małgorzaty Tkacz i pana Huberta Pochyły wzięli udział w akcji „Gest dla Ziemi” z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Celem wydarzenia było uświadomienie młodzieży konieczności dbania o naszą planetę i pokazania, ze można to robić w różny sposób, a każdy, nawet niewielki gest ma znaczenie. Tego roku chcieliśmy zwrócić uwagę na ochronę płazów, pokazać jak można pomóc im w pokonywaniu szlaków komunikacyjnych podczas wędrówki do zbiorników wodnych, jednak ze względu na chłodny dzień zwierzęta nie były aktywne. W związku z tym wraz z Pracownikami Bieszczadzkiego Parku Narodowego wybraliśmy się na wycieczkę po okolicy Wołosatego. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat turystyki i ochrony przyrody w Parku, poznali historię wsi Wołosate, a naszym gestem dla Ziemi było zbieranie śmieci na cmentarzu cerkiewnym oraz wzdłuż szlaku w stronę Przełęczy Bukowskiej. W akcji uczestniczyły także dzieci z Ukrainy, które obecnie przebywają w Ustrzykach Górnych. Spotkanie zakończyło się ogniskiem i wspólnym pieczeniem kiełbasek.

    Składamy serdeczne podziękowanie Pracownikom Bieszczadzkiego Parku Narodowego za zaproszenie i zorganizowanym akcji. Pozwoliła ona młodzieży nie tylko miło spędzić czas ale uświadomiła, że każdy może dbać o naszą planetę podejmując różne drobne działania, a każdy gest dla Ziemi ma znaczenie.

M. Tkacz










środa, 18 maja 2022

Goście z Uniwersytetu Jagielońskiego na zajęciach koła biologiczno - chemicznego


Od kilku lat Szkoła Podstawowa w Lutowiskach współpracuje z Uniwersytetem Jagiellońskim organizując wyjazdy na zajęcia laboratoryjne dla uczniów zainteresowanych przedmiotami przyrodniczymi. W czasie pandemii COVID – 19 zostały one zawieszone. W dniu 12 maja 2022 r. naszą szkołę odwiedziły dr Monika Bojko oraz dr Magdalena Kędra, pracujące na Wydziale Biochemii Biofizyki i Biotechnologii UJ, które przeprowadziły warsztaty pt. „Biochemia czy genetyka, co ciekawsze?” dla uczniów klasy VIII - członków koła biologiczno – chemicznego. W kilkugodzinnym spotkaniu wzięło udział 9 uczniów pod opieką p. Małgorzaty Tkacz.

Uczestnicy warsztatów zgłębiali tajniki pracy laboratoryjnej wykonując następujące doświadczenia: izolowali barwniki fotosyntetyczne z liści pietruszki oraz barwniki z płatków korony kwiatów i przeprowadzali ich rozdział metodą chromatografii bibułowej; izolowali antocyjany z czerwonej kapusty, otrzymywali bufory o różnym pH i obserwowali zmiany barwy barwników w zależności od pH środowiska; izolowali i identyfikowali DNA ; prowadzili obserwację ruchów chloroplastów w oświetlonej blaszce liściowej; zapoznali się z metodą elektroforezy białek i jej zastosowaniem. Uczniowie mieli możliwość poznania nowoczesnych technologii pracy laboratoryjnej, nauczyli się posługiwać pipetami automatycznymi, korzystali z urządzeń przywiezionych przez pracowników Uniwersytetu np. wirówki, aparat do elektroforezy. Zajęcia nie tylko poszerzyły wiedzę i umiejętności młodzieży z zakresu biologii i chemii oraz pozwoliły zapoznać się z zasadami pracy naukowej ale także sprawiły uczestnikom wiele radości. Udział w nich był dla uczniów wyróżnieniem i cennym doświadczeniem pozwalającym na rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.

Składamy serdeczne podziękowanie pracownikom Uniwersytetu Jagiellońskiego za poświęcony czas, przygotowanie i przeprowadzenie ciekawych doświadczeń i podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami.

M. Tkacz