środa, 29 marca 2017

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap gminny

W dniu 27 marca br. w Zespole Szkół w Lutowiskach odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.
Turniej przeprowadził przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ustrzykach Dolnych, Pan Tomasz Dacko. W komisji oceniającej wyniki konkursu zasiedli również przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Lutowisk i Stuposian - Pani Ewa Kita, Pan Ryszard Horodejczuk i Pan Piotr Pompa.
Do zmagań konkursowych przystąpili uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum.
W pierwszym etapie uczestnicy rozwiązywali testy zawierające pytania na temat sprzętu strażackiego, działalności i historii straży pożarnej. Drugi etap – ustny wyłonił uczniów którzy 25 kwietnia będą reprezentować naszą szkołę na eliminacjach powiatowych w Ustrzykach Dolnych.
W wyniku rozgrywki finałowej do eliminacji powiatowych zakwalifikowali się:
- w grupie szkoły podstawowej:
1. Magdalena Żarnowska
2. Wanesa Dygoń

- w grupie gimnazjum:
1.Joanna Gudz
2. Igor Stanisławski
3. Kaja Czaban
4. Jagoda Dopart
5. Sara Pawełek
Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom oraz nagrodę.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!









Dzień Kobiet 8 marca

W szkole  odbyła się uroczysta akademia dla wszystkich Kobiet dużych, małych i najmłodszych.
Przewodnicząca SU Gimnazjum Karolina Hebda i zastępca Anita Winiarska przygotowała wraz z opiekunem SU Gimnazjum Panią Edytą Pereśluchą słodki poczęstunek z życzeniami szczęścia i zdrowia dla wszystkich nauczycielek i Pań  z obsługi, aby umilić ten wspaniały dzień.

                                                                                        Edyta Pereślucha 






   

poniedziałek, 20 marca 2017

Kulinarny Master Team – na zieloną przystawkę.

W I etapie konkursu „Kulinarny Master Team Powiatu Bieszczadzkiego” uczniowie przygotowywali przystawkę - „Zielono mi”. Ich zmagania kulinarne oceniał m.in. Marcin Dudkowski zastępca szefa kuchni w Hotelu Arłamów.
Pierwszy etap konkursu kulinarnego „Kulinarny Master Team Powiatu Bieszczadzkiego” odbył się 9 marca w Bieszczadzkim Zespole Szkół Zawodowych. Zmagania konkursowe podjęły zespoły gimnazjalistów z Gimnazjum ZSP nr 1 w Ustrzykach Dolnych, Gimnazjum ZSP nr 2 NSS w Ustrzykach Dolnych, Gimnazjum w Wojtkówce, Gimnazjum w Ropience, Gimnazjum w Lutowiskach oraz Gimnazjum z Bieszczadzkiego Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczych w Ustrzykach Dolnych.
Uczestnicy rywalizowali przygotowując przystawkę zgodnie z hasłem etapu „Zielono mi”. Poziom umiejętności kulinarnych wszystkich drużyn był bardzo wysoki i wyrównany. Młodzież dołożyła starań by przygotowane dania zachwyciły jurorów smakiem i estetyką podania. W trakcie przyrządzania potraw w pracowni gastronomicznej, która w tym dniu stała się centrum zmagań konkursowych, wszystkim zespołom dopisywał dobry humor. Duch pozytywnej rywalizacji napędzał wszystkie zespołu do działania. Każda drużyna przygotowywała danie konkursowe według własnego przepisu, którego receptury nie zdradzała konkurencji. Jurorzy obserwowali i punktowali współpracę członków drużyny przy realizacji zadania, estetykę wykonania, podania potrawy i jej omówienie oraz walory smakowe. O kolejności miejsc po pierwszym etapie konkursu zadecydowały małe różnice punktowe. Jury, pod przewodnictwem eksperta w osobie Marcina Dudkowskiego zastępcy szefa kuchni Hotelu Arłamów, było pod wrażeniem zaangażowania i umiejętności młodych pasjonatów gotowania.
Po I etapie - ex aequo na I miejscu znajdują się trzy drużyny: gimnazjum z Ropienki i ustrzyckie ZSP nr 1 oraz ZSP nr 2. II miejsce zajmuje gimnazjum BZPS-W, III - gimnazjum w Czarnej i w Lutowiskach, a IV gimnazjum w Wojtkówce.
Organizatorzy zaznaczają, że po I etapie nikt nie odpada, a drużyny mogą walczyć dalej. Zwycięzca zostanie wyłoniony w finale czyli III etapie, gdzie zostaną podsumowane wszystkie trzy konkurencje kulinarne: przystawka, danie główne i deser.
Kolejny etap to „Ptasia fantazja”. Gimnazjaliści rywalizować będą przygotowując danie główne. 





100 lekcja z języka polskiego w III Gimnazjum

100 lekcja w klasie III Gimnazjum zbiegła się wraz z Dniem Kobiet, na który uczniowie przynieśli przepyszne słodkości. Dziękujemy Rodzicom, bo takie zajęcia mają duży charakter wychowawczy i integrują zespół klasowy.

                                                                                                     Edyta Pereślucha






Dzień Kobiet

Dzień Kobiet  to coroczne święto obchodzone 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało w 1910 roku. Dzień Kobiet w Polsce był obchodzony na szeroką skalę do 1993 roku.
A tak obchodzono Dzień Kobiet w ZS w Lutowiskach i kl. III Gimnazjum.
Tego dnia chłopcy z klasy III Gimnazjum przygotowali mnóstwo niespodzianek dla swoich koleżanek. Obdarowali je pięknymi wiosennymi kwiatami żonkilami i tulipanami, a także nakarmili cynamonem, papryką, kwaskiem cytrynowym. Dodatkowo każda z dziewczyn otrzymała piękny upominek zegarek z Wieżą Eiffla (aby każda marzyła o podróży do miasta miłości – Paryża), wymyślili ciekawe konkursy oraz zabawne laurki.
W szkole  odbyła się uroczysta akademia.







                                                                                    

100 lekcja z języka polskiego w I Gimnazjum

Obrady Okrągłego Stołu były połączone wraz z 100 lekcją w klasie I Gimnazjum. Młodzież świętując omawiała podczas dyskusji w kręgu: „Współczesne problemy młodego pokolenia”. Wydawałoby się, iż młodzi ludzie ich nie mają, jednak wielu z nich miało dużo do powiedzenia, a najczęściej pojawiające się to kontakty z rówieśnikami, rodzicami, niepowodzenia szkolne czy zagrożenie mediami.
Edyta Pereślucha






środa, 15 marca 2017

Zawody

Zawody w koszykówkę dla uczniów Szkoły Podstawowej organizowane w ZS w Lutowiskach.



100 lekcja z języka polskiego w VA

Tuż po świętowaniu 100 lekcji w klasie VB, kolejno uczciliśmy 100 lekcję w klasie VA. Każdemu nauczycielowi jest bardzo miło, gdy uczniowie cieszą się z 100 lekcji a zwłaszcza języka polskiego, bo to nasz język ojczysty. Tak ją uczciliśmy w klasie VA, a zbiegła się ona wraz z Tłustym czwartkiem, na który uczniowie przynieśli pączki, chrust, faworki i cukierki. Dziękujemy Rodzicom, bo takie zajęcia mają duży charakter wychowawczy.
                                                                                                    




                                                                                                   

Tłusty czwartek 2017

Dnia 23.02.2017 r. w klasie III Gimnazjum odbył się uroczysty Tłusty czwartek. Za przygotowanie słodyczy i łakoci bardzo dziękujemy zaangażowanym Rodzicom


100 lekcja z języka polskiego w VB

Aż miło na duszy się robi, gdy uczniowie cieszą się z 100 lekcji języka polskiego. Tak ją uczciliśmy w klasie VB, a zbiegła się ona wraz z urodzinami Karola Polechońskiego, który z tej okazji przyniósł tort.
                                                                                                     




                                                                                                   

Teatr w szkole też możliwy

Nie od dziś wiadomo, że „Szekspir wielkim poetą był”. Żył w czasach Elżbiety I i Jakuba I, kiedy powstawał teatr elżbietański. Początkowo grywał w teatrach, później zajął się pisaniem sztuk, poematów i sonetów. Najważniejszym motywem jego dramatów był problem władzy, która w jego utworach pokazywana była jako niszcząca i demoralizująca. Autora interesował mechanizm władzy i to jak działa na człowieka. Za jego najlepsze komedie uważa się „Poskromienie złośnicy”, „Sen nocy letniej”, „Wiele hałasu o nic”, wśród tragedii należy wymienić utwory „Juliusz Cezar”, „Hamlet”, „Makbet”, „Otello”. Jednakże najbardziej uniwersalnym i ponadczasowym utworem, do którego nawiązują pokolenia jest „Romeo i Julia”. Mimo, iż autor mawiał „Mów szeptem, jeśli mówisz o miłości”, to tragedia „Romeo i Julia” jest znana wszystkim zakochanym.
Od kilku lat uczniowie klasy I gimnazjum na lekcjach języka polskiego wygłaszają najsłynniejszą romantyczną scenę balkonową z tragedii Wiliama Szekspira „Romeo i Julia”. W tym roku zbiegło się to wielkim świętem WALENTYNKAMI, więc scena balkonowa była idealna i na czasie. Przebrani i ustylizowani na renesansowe czasy próbowali swoich sił starając się zrozumieć młodych i szaleńczo zakochanych bohaterów. I choć w dzisiejszych czasach taka miłość, raczej jest dla nich niezrozumiała, a nawet śmieszna, to chyba warto się nad nią chwilę zastanowić.
                                                                                      Edyta Pereślucha