wtorek, 26 kwietnia 2016

Projekt edukacyjny „ Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”



W miesiącach od grudnia do marca 2016r. w Szkole Podstawowej realizowany był projekt edukacyjny „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”. W projekcie uczestniczyli uczniowie klas I-III. 
Głównymi celami projektu było:
-organizowanie akcji dokarmiania zwierząt zimą,
-uświadomienie konieczności dokarmiania ptaków w okresie zimy. 
         W ramach tego projektu została nawiązana współpraca z Nadleśnictwem w Lutowiskach, w Stuposianach. Realizację naszych celów zaczęliśmy od zaproszenia do naszej szkoły przedstawiciela  Nadleśnictwa ze Stuposian. Przyjechała do nas  pani Ewelina Baran, która przedstawiła uczniom  prezentację multimedialną na temat dokarmiania ptaków zimą i  opowiedziała ciekawostki dotyczące ich życia. Zainteresowanie uczniów tym tematem było bardzo duże. Zgromadzone dzieci  zadawały gościowi wiele ciekawych pytań.  
W grudniu uczniowie klas I-III otrzymali od Nadleśnictwa Stuposiany gotowe zestawy elementów na karmniki, które wykonali w  grupach na zajęciach technicznych. Dzięki panu konserwatorowi założono „Ptasią stołówkę” na parapetach za oknami klas I-III. Nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany przekazały karmę  i dzięki temu dzieci całą zimę systematycznie dokarmiały ptaki  i obserwowały, jakie gatunki przylatują do karmników.
W styczniu uczniowie z klas I-III wraz z wychowawcami udali się do Smolnika na wycieczkę do lasu. Na spotkanie dzieciom wyszli pracownicy z Nadleśnictwa Lutowiska pani Marta Ziemniewicz i pan Janusz Karnat.  Następnie dzieci udały się w głąb lasu na polanę, gdzie z bliska mogły obserwować paśnik wypełniony smakołykami dla leśnych zwierząt. Widziały również wybiegające z lasu sarny oraz  oglądały ich tropy na śniegu. Zajęcia edukacyjne poprowadziła pani Marta Ziemniewicz, która w ciekawy sposób opowiadała o dokarmianiu zwierząt leśnych przez leśników. Wycieczka zakończyła się  ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasek.
W ramach projektu ogłoszono konkurs plastyczny „Pomagam zwierzętom zimą”. Uczniowie w dowolnej technice plastycznej wykonali konkursowe prace w których przedstawili, jak pomagają zwierzętom w zimie.
Ewaluacją projektu był drużynowy konkurs wiedzy „Przyjaciel zwierząt”.   W konkursie wzięło udział siedem zespołów. Drużyny składały się z czterech uczestników. W skład drużyn wchodzili uczniowie z klasy Ia, Ib, II i III. Zwycięskie  i wyróżnione drużyny otrzymały upominki, a laureaci konkursu plastycznego pamiątkowe dyplomy i nagrody.
                             

   Koordynatorzy projektu: Lidia Tkacz i Barbara Sauć








Dzień Ziemi

W całej akcji brało udział ok. 80 osób. Uczniowie z opiekunami przeszli wiele kilometrów, ale sami twierdzą, że robią to również dla siebie i oni także chcą żyć w czystym, zdrowym i zadbanym środowisku. Wspólnie uzbierano ok. 58 worków – 120 litrowych, a dodatkowo 10 worków puszek. Łącznie jest to ok. 7 000 litrów.
Dzień Ziemi obchodzony w szkołach nie sprowadza się obecnie tylko do wykonanie przez uczniów gazetek okolicznościowych i do udziału w apelu szkolnym czy akademii. W dobie globalizacji szkoły odgrywają ważną rolę w uświadamianiu młodemu pokoleniu jak nawet niewielka zmiana codziennych nawyków i funkcjonowania instytucji i gospodarstw domowych może oddziaływać na nasze wydatki, a równocześnie na życie ludzi w innych  krajach.
W obecnym roku szkolnym 2015/2016 ilość śmieci i odpadów zdziwiła uczniów, nauczycieli i przedstawicieli Nadleśnictwa. Wiosenna ładna pogoda pomogła w dokładnym oczyszczeniu terenów. Uczniowie zostawiali worki co kilka kroków, a w niektórych miejscach stali ok. 15 minut, aby wszystko dobrze posprzątać. Oczywiście najgorzej było w przydrożnych rowach. Poprzednie lata wykazywały poprawę, jednak porządki wiosenne, po turystycznej bieszczadzkiej zimie, pokazują, iż tego typu akcje są bardzo potrzebne.
Dzień Ziemi jest bardzo ważnym dniem w roku, ponieważ przypomina nam o wartości naszej planety.
                                                                     

                                                                                       Edyta Pereślucha







Dzień Ucznia

Jak wiele kryje się pod tym hasłem wiedzą tylko uczniowie z Zespołu Szkół Gimnazjum w Lutowiskach. 1 kwietnia z okazji Prima Aprilis Samorząd Uczniowski Gimnazjum wraz z opiekunem Panią Edytą Pereśluchą jak co roku organizuje imprezę, podczas której uczniowie przejmują władzę w szkole i zaczynają swoje rządy.
Na porannym apelu Pani Dyrektor Beata Krukowska i Wicedyrektor Agnieszka Magda – Pyzocha przekazały żakom klucze do szkoły, dzienniki i pozwoliły uczniom pokazać na co ich stać, a niektórym zrozumieć, iż praca nauczyciela nie jest łatwa i powinna być pasją. W tym jednym dniu władzę w szkole w zastępstwie Pani Dyrektor Beaty Krukowskiej objął mężczyzna Przewodniczący SU Gimnazjum – Piotr Skotnik, który przeprowadził wiele hospitacji oraz kontrole dyżurów wśród swojej Rady Pedagogicznej, musiał zmierzyć się również z problemami, w rolę Wicedyrektor Agnieszki Magdy – Pyzochy wcieliła się – Anna Gromadzka, matematyczki Elżbiety Szylak – Julia Soszyńska, polonistki Edyty Pereśluchy – Kinga Bąk, pani Jolanty Szylak – nauczycielki języka niemieckiego – Amelia Kajdas, w ­– fistki Elżbiety Kosmeckiej  – Krzysztof Kulig, natomiast w – fisty Przemysława Nowaka – Mateusz Borowski, pani od chemii i biologii Małgorzaty Tkacz – Wiktoria Kochanowicz, nauczycielki geografii Małgorzaty Fedorowicz – Dawid Kopczak, nauczycielami języka angielskiego zamiast Grzegorza i Ewy Jakubiec zostali – Mariola Kruczek i Karolina Mazur, opiekunem biblioteki panią Barbarą Winiarską została Karolina Czarnik, panią pedagog Janinę Hrabal tego dnia zastąpiła Daria Krutyj, natomiast w rolę pani sprzątającej piętro Pani Antoniny Chruszcz – wcieliły się Klaudia Filus i Klaudia Matusiewicz. Uczniowie zgodnie po przeprowadzonych lekcjach, sprawdzeniu i ocenieniu sprawdzianów, po odstanych dyżurach i wypełnieniu wszystkich obowiązków doszli do wniosku, iż praca nauczycieli jedynie wydaje się prosta, a uczniowie bywają wymagającymi partnerami w tej pracy. Najwięcej radości sprawiło im przebywanie w pokoju nauczycielskim, natomiast na lekcjach wpisywanie uwag, pochwał oraz ocen niedostatecznych i bardzo dobrych (do swoich notesów), aż strach się bać co z nich wyrośnie.
Nauczyciele w roli uczniów wcale nie ułatwiali im tej pracy, a wręcz przeciwnie, pokazywali jak niekiedy sami się zachowują. Ale tego co przeżyli nikt im nie odbierze i może, chociaż kilku z nich wybierze w przyszłości właśnie tę drogę, gdyż kiedyś ktoś na pewno nas zastąpi.


Edyta Pereślucha














środa, 20 kwietnia 2016

Pierwszy Dzień Wiosny

           I Dzień Wiosny jest to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Szczególnie zimą, kiedy szarość za oknem daje się we znaki, a resztki śniegu przypominają o swoim istnieniu. Budząca się do życia przyroda przypomina o nadejściu nowej pory roku. Wszyscy szczególnie jej wyczekujemy, gdyż zwiastuje ciepło i słoneczko J Oficjalnie za pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uważany jest  dzień 21 marca. Ta astronomiczna zaczyna się w momencie, gdy Słońce przekracza równik. Jest to moment zwany przez astronomów równonocą wiosenną i przeważnie ma  miejsce około 20 marca
Pierwszy dzień nowej pory roku najbardziej podoba się uczniom i studentom. Dla nich jest to czas nieobecności na zajęciach, który przyjął się do kanonu szkolnych obowiązków. Często szkoły organizują w tym dniu takie zajęcia, aby zachęcić uczniów do przyjścia w mury szkoły. Coraz rzadziej młodzież decyduje się na wagary. Co zatem uczniowie robią 21 marca? Organizują sobie zajęcia w porozumieniu z wychowawcami. Żeby tradycji stało się zadość w tym dniu organizowane są wycieczki, apele i innego rodzaju happeningi. Czyli wszystko co przełamie codzienną szkolną rutynę, a jednocześnie nie pozostawi śladów w postaci obniżonej oceny z zachowania.
Tego dnia uczniowie kl. II Gimnazjum wraz z wychowawczynią Panią Edytą Pereśluchą wybrali się na „legalne wagary”. Podczas pierwszej lekcji dobrani w kilkuosobowe 3 grupy rysowali swój wizerunek Pani Wiosny. Dzieła wyszły bardzo oryginalne i zawisły na gazetce na korytarzu gimnazjalnym. Następnie opuścili mury szkolne i wyszli „pooddychać świeżym powietrzem”. Tradycyjnej Marzanny nie topili, ale mimo wszystko dobrze się bawili. Najpierw pospacerowali, później pobiegali po boisku w tzw. berka, a w rzeczce odbyło się „podaj dalej”. Niektórzy czytali, inni grali w karty, a potem wszyscy wrócili do szkoły na tradycyjne lekcje.
Edyta Pereślucha









wtorek, 19 kwietnia 2016

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet  to coroczne święto obchodzone 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało w 1910 roku. Dzień Kobiet w Polsce był obchodzony na szeroką skalę do 1993 roku.
A tak obchodzono Dzień Kobiet w ZS w Lutowiskach i kl. II gimnazjum
Tego dnia chłopcy z klasy II Gimnazjum przygotowali mnóstwo niespodzianek dla swoich koleżanek. Obdarowali je pięknymi wiosennymi kwiatami żonkilami i tulipanami, a także nakarmili cynamonem. Dodatkowo każda z dziewczyn otrzymała słodki upominek – czekoladę, wymyślili ciekawe konkursy oraz zabawne laurki.
W szkole  odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez Panie uczące klasy I Szkoły Podstawowej – Martę Polachońską oraz Lidię Tkacz.
Przewodniczący SU Gimnazjum przygotował wraz z opiekunem SU Panią Edytą Pereśluchą karaoke dla wszystkich nauczycielek. Śpiew Pań rozbawił oglądających uczniów i rodziców, ale także pokazał, iż nauczyciele też potrafią się bawić. Do mikrofonu na koniec zostali zaproszeni Panowie nauczyciele wraz z Panami rodzicami i „męskimi” gośćmi, którzy również doskonale wczuli się w swoją rolę.
Na zakończenie akademii tradycyjnie rozdane zostały nagrody konkursowe najlepszym uczniom. 

Edyta Pereślucha 










Konkurs rysunkowy "Leśna Rodzina"

     W kwietniu, po raz pierwszy w naszej szkole, odbył się szkolny etap ogólnopolskiego konkursu rysunkowego organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu.  
   Uczestnikami konkursu były dzieci uczęszczające do oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III szkoły podstawowej, które zgłosiły chęć uczestnictwa w konkursie.
     Konkurs miał  na celu budowanie pozytywnego wizerunku Lasów Państwowych wśród najmłodszych.
    Tematem prac konkursowych był wizerunek leśnej rodziny zaobserwowany, czy też zasłyszany w dowolnym dziele literackim, filmie animowanym, komiksie, opowieściach lub życiu codziennym.
    Zwycięskie prace z etapu szkolnego zostały przesłane do organizatorów  - Towarzystwa Przyjaciół Lasu i z niecierpliwością będziemy oczekiwać na rozstrzygnięcie etapu ogólnopolskiego, które nastąpi 20 maja 2016 r.
    Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie bardzo serdecznie gratulujemy i dziękujemy.
Szkolny koordynator konkursu
Marta Polechońska


WYNIKI KONKURSU
„Leśna Rodzina”

KATEGORIA – PRZEDSZKOLAK
1 miejsce – Aleksandra Chyżyńska

KATEGORIA – KLASY I – III
1 miejsce – Kaja Wójcik
2 miejsce – Hanna Rusin
3 miejsce – Antonina Nykiel
Wyróżnienia:
Amelia Żyhajło
Jakub Piela



Kaja Wójcik
Ola Chyżyńska
Hania Rusin
Antosia Nykiel
Amelia Żyhajło
Jakub Piela